DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Munții Țibleș

(Munții Țibleșului)

Pohled na trojici nejvyšších hor Munții Țibleș od severozápadu
Pohled na trojici nejvyšších hor Munții Țibleș od severozápadu

Munții Țibleș [Munci Cibleš] (též Munții Țibleșului, maďarsky Cibles hegység i Széples hegység, počeštěně Ciblešské hory) jsou nejvýchodnějším a zároveň i nejvyšším pohořím vulkanického Vihorlatsko-Gutinského hřbetu. Na západě, v sedle Pasul Botiza, sousedí s Munții Lăpușului (někdy jsou s nimi ztotožňovány v jeden celek). Na východě sousedí s Rodnou, od které jsou odděleny hluboce zaříznutou dolinou řeky Sălăuţa a sedlem Pasul Şetref. Touto sníženinou prochází i silnice a železniční trať směřující do Sighetu. Munții Țibleș jsou součástí horské hradby, která odděluje historické území Maramureše od zbytku Rumunska. Na sever hory klesají do Maramurešské kotliny, za kterou pokračují Maramurešské hory. Doliny jižním směrem jsou velmi dlouhé a nachází se v nich několik zapadlých vesnic, do kterých ještě nevedou asfaltové silnice. Hory pak přechází v nižší předhůří, které je již součástí Transylvánské plošiny.

Charakteristická trojice nejvyšších hor pohledem od okolí města Târgu Lăpuş (2018)
Charakteristická trojice nejvyšších hor pohledem od okolí města Târgu Lăpuş (2018)
Dřevěný kostel ve vsi Ieud (2018)
Dřevěný kostel ve vsi Ieud (2018)

Celému Munții Țibleș jasně dominuje "svatá trojice" nejvyšších hor Vârful Țibleșul (1839,3 m, též Țibleș), Vârful Bran (1837 m) a Vârful Arcerul (1834 m, též Arcer). Svorně stojí při sobě, vzájemně odděleny jen mělkými sedly, ale s prudkými, místy skalnatými, svahy do okolí. Narozdíl od zbytku pohoří velmi výrazně vystupují nad hranici lesa a poskytují impozantní výhledy. V závěru léta si na vrcholových loukách můžete pochutnávat na výborných borůvkách a brusinkách.

Není mnoho našich turistů, kteří by zavítali do Rumunska "jen" kvůli Munții Țibleș. Jejich krásu jim však nelze upřít a za návštěvu rozhodně stojí. Pokud se např. chystáte na přechod Rodny a zdá se vám to málo, můžete si svůj výlet právě o Munții Țibleș rozšířit. Svůj trek můžete započít ve vsi Groşii Ţibleşului, odkud vede značená trasa údolím na Vârful Țibleș. Čeká vás téměř 1.300 výškových metrů stoupání, zadarmo tedy vrcholové kochání určitě nebude:) Pod vrcholem Arcer můžete případně využít k přespání útulnu Refugiul Arcer. Dále by se mělo dát pokračovat po hlavním hřebeni až na Pasul Şetref, kde můžete plynule navázat známější Rodnou (osobně vyzkoušeno nemám).

Za krásnými freskami můžete vyrazit do nejstaršího dřevěného kostela v Maramureši ve vsi Ieud na severní straně hor.

Další info o Ciblešských horách

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa pohoří Munții Țibleș

Munții Țibleș na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.