DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Tuří Remety

(Turji Remety)

Tuří Remety - centrum obce
Tuří Remety - centrum obce
Vesnice, kde si pochutnáte na žabích stehýnkách i místním česneku. Obec s dávným hřebčínem, památníkem listonošovi a dalšími zajímavostmi.

Tuří Remety (ukr. Тур'ї Ремети [Turji Remety]) jsou vesnicí v Turjanské dolině, ležící asi 8 km východně od Perečína, u silnice směřující na Svaljavu. V obci začíná také odbočka do rekreační vsi Lumšory, známé pro svoje koupací čany. Severně od Tuřích Remet stoupají kopce Poloniny Runy, jižně od obce se zvedá masiv Makovice. Na stěně zděného kostela sv. Michaela Archanděla se nachází pamětní deska pošťákovi Fedoru Feketovi (меморіальна дошка листоноші Федору Фекете), který do obcí v Turjanské dolině pěšky roznášel dopisy z Užhorodu. Považuje se za první památník listonošovi na světě. Vedle kostela stojí zajímavá kamenno-dřevěná zvonice.

V Tuřích Remetech od roku 1802 fungovala slévárna, kde byla odlita i již zmíněná pamětní deska. V 70. letech 19. století byla továrna uzavřena a v jejím místě vznikl rozsáhlý hřebčín, který se ještě zvětšil v době naší první republiky. V části obce Močarky (Мочарки) dokonce vzniklo koňské závodiště, kam si i boháči z Prahy přijížděli vybírat kvalitní koně. V současnosti se v části rozpadajícího se areálu bývalého hřebčína nachází psychiatrická léčebna.

Krávy na silnici potvrzují správně zvolený název Tuřích Remet:) (2017)
Krávy na silnici potvrzují správně zvolený název Tuřích Remet:) (2017)
Odpočinkové místo s pramenem u Tuřích Remet (2017)
Odpočinkové místo s pramenem u Tuřích Remet (2017)
Odpočinkové místo s pramenem u Tuřích Remet (2017)
Odpočinkové místo s pramenem u Tuřích Remet (2017)

V Tuřích Remetech žije početná slovenská menšina. Místní gastronomickou specialitou jsou žabí stehýnka (жабячі ніжки). Na Zakarpatí se konzumovaly pouze zde, ale postupně se jejich obliba šíří i do okolí. Na smažené nohy skokana zeleného i jiné žabí dobroty si můžete zajít např. do místní krčmy Zolotyj Tur (корчма Золотий тур). Nejčerstvějšího žabího masa se dočkáte na jaře, tedy v období, kdy se kvůli jeho chutnosti loví. V okolí Remet se pěstuje i známý turjanský česnek (турянський часник).

Další historickou památkou Tuřích Remet je starý židovský hřbitov (єврейське кладовище).

Mezi místními se používá název obce i v jednotném čísle Turja-Remeta (Туря-Ремета).

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Tuřích Remet

Tuří Remety na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.