DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Manínská tiesňava

(Manínska tiesňava)

Manínská tiesňava
Manínská tiesňava

Manínská tiesňava (slovensky Manínska tiesňava) je hluboce zaříznutá roklina v Súlovských vrších, kterou si Manínský potok prodírá cestu mezi Malým a Velkým Manínem. Tiesňavou, která má v nejužším místě šířku 3,4 m, prochází také úzounká silnice z Považské Bystrice do vsi Záskalie. Jde pravděpodobně o nejužší slovenský kaňon, kterým projíždí pravidelné autobusy. Problémy zde nastávají zvláště v zimě, kdy silnice bývá uzavírána kvůli padajícím lavinám. Pro vesnice Záskalie, Kostolec, Pastovník a Vrchteplá to víceméně znamená odříznutí od civilizace (objížďky kaňonu jsou možné jen úzkou asfaltkou přes osadu Kresanovci, případně lesem).

O kousek výše proti proudu Manínského potoka se nachází Kostolecká tiesňava.

Pozn. Někdy se udává, že Manínská tiesňava je nejužším slovenským kaňonem vůbec. To však zřejmě není pravda. Už např. Prosiecká dolina je užší, nehledě na mnoho dalších nepřístupných slovenských roklin.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Manínské tiesňavy

Manínská tiesňava na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.