DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Vněkarpatské sníženiny

(Podkarpacie)

Vněkarpatské sníženiny na jižní Moravě s výhledem na Pálavu
Vněkarpatské sníženiny na jižní Moravě s výhledem na Pálavu

Vněkarpatské sníženiny jsou oblastí nižších kopců, rovin a nížin obepínající z vnější strany karpatský oblouk. Táhnou se po západním, severním a východním okraji Karpat od Rakouska přes Česko, Polsko, Ukrajinu až do Rumunska. Uvažovat by se mohly i jižní vněkarpatské sníženiny v Rumunsku klesající k Dunaji v jižním Rumunsku (Podișul Getic).

Polsky se Vněkarpatské sníženiny označují jako Podkarpacie (tedy doslovně česky Podkarpatí), někdy je to zpřesňováno jako Podkarpacie Zewnętrzne (tedy Vnější Podkarpatí). V ukrajinštině se uvádí ekvivalenty Передкарпаття [peredkarpá'ťa] (tedy Předkarpatí), nebo Підкарпаття [pidkarpá'ťa] (tedy Podkarpatí).

Dílčí části Vněkarpatských sníženin

Rakousko

Česko

Na území Česka (Moravy a českého Slezska) tvoří přechodové území mezi Západními Karpaty a Českou vysočinou.

Polsko

  • Osvětimská pánev (Kotlina Oświęcimska)
  • Krakovská brána (Brama Krakowska)
  • Sandoměřská pánev (Kotlina Sandomierska)

Vněkarpatské sníženiny v Polsku tvoří přechodovou oblast mezi karpatskou skupinou pohoří označovanou jako Pogórze Karpackie na jihu a Polskými vysočinami (Wyżyny Polskie) na severu, konkrétně od západu na východ jde o Slezsko-krakovskou vysočinu (Wyżyna Śląsko-Krakowska, součástí je známý Ojcovský národní park), Malopolskou vysočinu (Wyżyna Małopolska) a Lubelsko-lvovskou vysočinu (Wyżyna Lubelsko-Lwowska, její součástí je zajímavé polsko-ukrajinské pohoří Roztocze).

Ukrajina a Rumunsko

(omlouvám se, doplním později)

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.