DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Šybene

(osada Šibene)

Šybene (někdy jako Šibene, ukrajinsky Шибене [Šybene], polsky Szybene, anglicky Shybene) je zapadlá osada ukrytá hluboko v horách v údolí Černého Čeremoše, jižně od města Verchovyna směrem k rumunské hranici, na rozhraní pohoří Čornohora, Čivčiny a Hriňavy. V Šybene je stanice pohraničníků, kteří kontrolují každého, kdo chce vstupit do pohraničního pásma. Zapomenutý pas se zde může velmi vymstít a můžete skončit ve zdejší cele předběžného zadržení (viz dokumentující snímky). Jinak se ale celníci chovají korektně a průchod zde bývá bezproblematický. V Šybene bydlí několik starousedlíků a je zde i malý dřevěný kostelík.

Šybene - průjezd závorou z pohraničního pásma
Šybene - průjezd závorou z pohraničního pásma
Kontrola pohraničníků v Šybene
Kontrola pohraničníků v Šybene
Starousedlíci v Šybene
Starousedlíci v Šybene
Šybene - interiér cely předběžného zadržení
Šybene - interiér cely předběžného zadržení
Starousedlík v Šybene
Starousedlík v Šybene
Starousedlík v Šybene
Starousedlík v Šybene

Turistika v okolí osady Šybene

Šybene je východiskem na krásnou výstupovou cestu na Pop Ivan kolem jezera Maričejka. Přes Šybene po velmi rozbité cestě, trápené povodněmi, projíždí i autobus z Verchovyny až do bývalých polských lázní Burkut (Буркут). Bohužel pro turisty jezdí v nevhodný čas (večer do Šybene, ráno ze Šybene) a ti tak mají jedinou možnost využít z Verchovyny taxík. Na některých mapách bývá osada pojmenována jako Zelene (Зелене), tím je však jen označena příslušnost k nedeleké vesničce tohoto názvu.

Místní obyvatelé na koňském povozu
Místní obyvatelé na koňském povozu
Cesta mezi osadami Šybene a Pohorylec
Cesta mezi osadami Šybene a Pohorylec
Pohorylec, výstupová trasa na Pop Ivan
Pohorylec, výstupová trasa na Pop Ivan
Údolí Malý Pohorіlec (Малий Погорілець)
Údolí Malý Pohorіlec (Малий Погорілець)

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa osady Šibene

Šybene na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Jenda
Jenda, 14. 1. 2020, 15.37 hod.
Dobrý den, díky za zajímavý článek! Výhledově bych si rád prošel Čivčiny a Hriňavy, zajímalo by mě ale, jak je to se vstupem do pohraničního pásma. Loni jsem zjišťoval možnosti přechodu po rumunsko-ukrajinském hraničním hřebeni z Popa Ivana Marmarošského na Stih a ukázalo se, že proces získávání povolení je poměrně komplikovaný. Zde na fotkách z Šybeného je pohraniční kontrola - stačí pasy, nebo je zapotřebí nějaké to povolení ke vstupu? A druhá otázka - jak se nejlépe dostat do Nižního Jalovce? Jezdí tam vůbec nějaká veřejná doprava, nebo je zapotřebí taxíkem? (a opět - pokud s tím máte zkušenost - je do této oblasti rovněž nějaké povolení, nebo je tam možné dojet volně?) Předem děkuji za jakoukoliv zkušenost či doporučení! Jenda
Robert
Robert, 23. 1. 2020, 11.09 hod.
Díky za reakci! V Šybene nám stačilo pouze ukázat pasy, avšak pouze pro výstup na Pop Ivan. Do pohraničního pásma (hlouběji k rumunské hranici) by bylo potřeba povolení, o které je potřeba si zažádat u pohraniční služby několik týdnů předem a svoji žádost urgovat. Co vím, do Nižního Jalovce bus nejezdí. Nejblíž asi do osady Šepit u rumunské hranice (přes Putylu). Případně z druhé strany jezdí bus do vesničky Probijnivka.

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.