DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Šybene

(osada Šibene)

Šybene (někdy jako Šibene, ukrajinsky Шибене [Šybene], polsky Szybene, anglicky Shybene) je zapadlá osada ukrytá hluboko v horách v údolí Černého Čeremoše, jižně od města Verchovyna směrem k rumunské hranici, na rozhraní pohoří Čornohora, Čivčiny a Hriňavy. V Šybene je stanice pohraničníků, kteří kontrolují každého, kdo chce vstupit do pohraničního pásma. Zapomenutý pas se zde může velmi vymstít a můžete skončit ve zdejší cele předběžného zadržení (viz dokumentující snímky). Jinak se ale celníci chovají korektně a průchod zde bývá bezproblematický. V Šybene bydlí několik starousedlíků a je zde i malý dřevěný kostelík.

Šybene - průjezd závorou z pohraničního pásma
Šybene - průjezd závorou z pohraničního pásma
Kontrola pohraničníků v Šybene
Kontrola pohraničníků v Šybene
Starousedlíci v Šybene
Starousedlíci v Šybene
Šybene - interiér cely předběžného zadržení
Šybene - interiér cely předběžného zadržení
Starousedlík v Šybene
Starousedlík v Šybene
Starousedlík v Šybene
Starousedlík v Šybene

Turistika v okolí osady Šybene

Šybene je východiskem na krásnou výstupovou cestu na Pop Ivan kolem jezera Maričejka. Přes Šybene po velmi rozbité cestě, trápené povodněmi, projíždí i autobus z Verchovyny až do bývalých polských lázní Burkut (Буркут). Bohužel pro turisty jezdí v nevhodný čas (večer do Šybene, ráno ze Šybene) a ti tak mají jedinou možnost využít z Verchovyny taxík. Na některých mapách bývá osada pojmenována jako Zelene (Зелене), tím je však jen označena příslušnost k nedeleké vesničce tohoto názvu.

Místní obyvatelé na koňském povozu
Místní obyvatelé na koňském povozu
Cesta mezi osadami Šybene a Pohorylec
Cesta mezi osadami Šybene a Pohorylec
Pohorylec, výstupová trasa na Pop Ivan
Pohorylec, výstupová trasa na Pop Ivan
Údolí Malý Pohorіlec (Малий Погорілець)
Údolí Malý Pohorіlec (Малий Погорілець)

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa osady Šibene

Šybene na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Jenda
Jenda, 14. 1. 2020, 15.37 hod.
Dobrý den, díky za zajímavý článek! Výhledově bych si rád prošel Čivčiny a Hriňavy, zajímalo by mě ale, jak je to se vstupem do pohraničního pásma. Loni jsem zjišťoval možnosti přechodu po rumunsko-ukrajinském hraničním hřebeni z Popa Ivana Marmarošského na Stih a ukázalo se, že proces získávání povolení je poměrně komplikovaný. Zde na fotkách z Šybeného je pohraniční kontrola - stačí pasy, nebo je zapotřebí nějaké to povolení ke vstupu? A druhá otázka - jak se nejlépe dostat do Nižního Jalovce? Jezdí tam vůbec nějaká veřejná doprava, nebo je zapotřebí taxíkem? (a opět - pokud s tím máte zkušenost - je do této oblasti rovněž nějaké povolení, nebo je tam možné dojet volně?) Předem děkuji za jakoukoliv zkušenost či doporučení! Jenda
Robert
Robert, 23. 1. 2020, 11.09 hod.
Díky za reakci! V Šybene nám stačilo pouze ukázat pasy, avšak pouze pro výstup na Pop Ivan. Do pohraničního pásma (hlouběji k rumunské hranici) by bylo potřeba povolení, o které je potřeba si zažádat u pohraniční služby několik týdnů předem a svoji žádost urgovat. Co vím, do Nižního Jalovce bus nejezdí. Nejblíž asi do osady Šepit u rumunské hranice (přes Putylu). Případně z druhé strany jezdí bus do vesničky Probijnivka.

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.