Kunčice pod Ondřejníkem

Kunčice pod Ondřejníkem jsou obcí ukrytou v dolině mezi severními svahy Kněhyně v Moravskoslezských Beskydech a jižními svahy Ondřejníku v Podbeskydské pahorkatině.


Dřevěný kostel z Podkarpatské Rusi
U železniční trati na návrší Na Humenci na východní straně Kunčic se ukrývá dřevěný kostel. Nyní slouží jako římskokatolický a zasvěcený je patronům horníků, svatým Prokopovi a Barboře. Původně však byl vybudován pravděpodobně už v 17. století na Podkarpatské Rusi jako řeckokatolická cerkva sv. Michaela Archanděla (церква св. арх. Михайла). Stával na kopečku, kde se nyní nachází hřbitov, v tehdejší vsi s českým názvem Hliněnec či Hliňanec (ukr. Глинянець [Hlyňanec]), necelých 10 km od Mukačeva. Hliněnec dnes na mapě nenajdete, stal se součástí Čynadijova. Odhaduji, že přesným umístěním mohla být lokalita s GPS 48.4887244N, 22.7994125E. Pokud byste se do bývalého Hliněnce chtěli podívat, můžete prozkoumat i místní podzemní chodby (mám to taky v plánu:)).
Kostel postupně přestal místním vyhovovat a v roce 1929 si postavili nový přímo ve vesnici. Původní dřevěný chátral, přišel i o věž a hrozilo, že zcela zanikne. To nedopustil český sběratel umění a ředitel Vítkovických kamenouhelných dolů v Ostravě Eduard Šebela, který na Podkarpatskou Rus rád jezdil za odpočinkem. Už v roce 1928 nabídl 20.000 korun za odkup kostela. V roce 1931 kostel rozebrali a přepravili na nádraží v obci Kolčyno (Кольчино). Po železnici poté putoval do Kunčic, kde ho sestavili a dostavěli chybějící části (např. věž).


Další info
- Uzhgorod.net.ua: historie kostela (ukrajinsky)
Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Kunčic pod Ondřejníkem
Kunčice pod Ondřejníkem na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.