Holíč

Holíč je menší město na Záhoří, slovenský bratříček moravského Hodonína, od něhož je oddělen pouze lužními lesy a hraniční řekou Moravou. Leží severozápadně od Chvojnické pahorkatiny. Ve 14. století byl Holíč celním místem na tzv. České cestě z Budína do Prahy. Nejvýraznější dominantou Holíče je opevněný Holíčský zámek (Holíčsky kaštieľ) obklopený vodním příkopem (původně šlo o vodní hrad). Kvůli neutěšenému stavu působí jako výjev z hororu.
Při stavbě sídliště na pahorku nad městem byla v roce 1988 objevena pravděpodobně kultovní stavba kruhového půdorysu stará více než 5.000 let, označovaná jako slovenské Stonehenge. Megalitické kameny, bohužel částečně narušené stavbou, byly přemístěny do parčíku před Holíčským muzeem v centru města, kde jsou k vidění nyní. Na jihovýchodním okraji města stojí starý větrný mlýn (veterný mlyn). Pokud rádi ochutnávate piva z malých pivovarů, můžete navštívit místní pivovar Wywar.
Další informace
Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Holíče
Holíč na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.