DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Bumbálka

Starodávné beskydské dřevěnice na Bumbálce
Starodávné beskydské dřevěnice na Bumbálce

Bumbálka (870 m) je horská osada a sedlo rozkládající se po obou stranách moravsko-slovenského pomezí v Beskydech, patřící pod českou obec Bílá a slovenský Makov. Jako jedna z nejhranicovatějších osad v Karpatech se navíc nachází na styku tří pohoří, mezi vrcholy Trojačka (938 m) ve Vsetínských vrších a horou Beskyd (900 m), kterou geografové dělí mezi Moravskoslezské Beskydy a Turzovskou vrchovinu. Bumbálka je specifickou směsící malebných starodávných dřevěnic a úchvatného výhledu na Lysou horu s neupravenosti odpočívadla u hlavní silnice a zpustlého hraničního přechodu. Přes sedlo prochází jeden z hlavních silničních tahů z Česka na Slovensko, vedoucí z Valašského Meziříčí a Horní Bečvy do Makova a Bytče.

Autobusová zastávka směrem do Česka (2022)
Autobusová zastávka směrem do Česka (2022)
Příval značek na slovenské straně hranice (2022)
Příval značek na slovenské straně hranice (2022)

Bumbálka má obrovský turistický potenciál. Je východiskem na beskydskou pohraniční hřebenovku směrem na Konečnou a Bílý kříž, na hřebenovku Vsetínských vrchů směrem na Soláň i na hřebenovku Javorníků přes sousední Makovský průsmyk. Na severním svahu se nachází nepřístupný prales Salajka. Trasy jsou výborné i pro běžkaře, kvůli vysoké nadmořské výšce tu má sníh dlouho dobrou kvalitu. Zvláště nenáročná je cesta k 1,5 km vzdálené Masarykově chatě, která je díky rovinatosti vhodná i pro seznamování dětí s běžkami.

Motorest Bumbálka (2022)
Motorest Bumbálka (2022)
Horský hotel Bumbálka (2022)
Horský hotel Bumbálka (2022)

Přímo na Bumbálce se v současnosti nabumbáte jen z vlastních zásob. V únoru 2022 byl uzavřený motorest Bumbálka (uváděný i jako penzion RG4) na moravské straně i horský hotel Bumbálka na slovenském území. Nejblíže je horský hotel Sůkenická a již zmíněná Masaryčka, obě vzdálené cca 1,5 km. Slovenský hotel na Bumbálce má dlouhou turistickou tradici. Jádro hotelu tvoří původní dřevem obložená budova postavená v letech 1934-1935 Robertem Seifertem z Jablunkova. Původně nájemce blízké Masarykovy chaty pak na Bumbálce dělal prvního chataře a za druhé světové války v místě napomáhal partyzánskému odboji.

Pohled od dřevěnic na Bumbálce na Lysou horu (2022)
Pohled od dřevěnic na Bumbálce na Lysou horu (2022)

Další info

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Bumbálky

Bumbálka na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.