DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Hoštice u Litenčic

Zámek Hoštice s rozlehlou zahradou
Zámek Hoštice s rozlehlou zahradou
Ves, která zažila drsné válečné události a jen se štěstím utekla své likvidaci

Hoštice jsou roztomilá vesnička v Litenčická pahorkatině ležící pod jihovýchodními svahy Kleštěnce, asi 2 km od Litenčic směrem na Zdounky. Na západním okraji vsi, v místě kde se tyčila středověká tvrz, stojí od 17. století hoštický zámek s přilehlými zahradami. Původně barokní stavba byla přestavěna ve stylu rokoka a klasicismu. Od roku 1875 zámek i celou ves vlastnil rod Dubských z Třebomyslic. V mládí zde pobývala německy píšící spisovatelka Marie von Ebner-Eschenbachová, rozená jako hraběnka Dubská, jenž bývá přezdívána za rakouskou Boženu Němcovou a která byla dvakrát nominována na Nobelovu cenu za literaturu (v zámeckém parku by měla mít pomník). Zámek je v soukromých rukách i nyní a není běžně přístupný. Od zámku vedou velkolepé kaštanové aleje tvořící písmeno Y, jedna z jejich větví končí u zaniklého dvoru Svárov.

Hoštický zámek (2020)
Hoštický zámek (2020)
Zámek je běžně nepřístupný (2020)
Zámek je běžně nepřístupný (2020)

Hoštice zažily krušné časy během druhé světové války a jen se štěstím unikly podobnému osubu jako Lidice nebo třeba osada Ploština ve Vizovických vrších. 19. dubna 1945 se partyzánům ze skupiny Olga povedlo na hoštickém zámku zajmout německého generálmajora Ditricha von Müllera a pozabíjet jeho doprovod. Zámecký pán, hrabě Dubský, s rodinou byli ušetřeni, protože dle zástupců obce nikomu neubližoval. Němečtí vojáci poté chtěli jako trest obec vypálit, ale nakonec od svého záměru ustoupili i díky přímluvám hraběte Dubského. O událostech povídá kniha Karla Zámečníka Deník partyzána, s výmluvným podtitulem Z deníku Vincence Vymazala, člena partyzánského oddílu Olga v Chřibech v roce 1945. A také kniha V dvojím ohni od Václava Peši a Jindřicha Ocáska.

Jírovcová alej vedoucí od zámku (2020)
Jírovcová alej vedoucí od zámku (2020)
Hoštický kostel sv. Jiljí (2020)
Hoštický kostel sv. Jiljí (2020)

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Hoštic

Hoštice u Litenčic na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.