DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Nový Hrozenkov

Nový Hrozenkov - usedlost Joži Országa Vraneckého, označovaná za fojtství
Nový Hrozenkov - usedlost Joži Országa Vraneckého, označovaná za fojtství

Nový Hrozenkov je rozložité městečko (městys) v údolí Vsetínské Bečvy, jejíž osady se táhnou daleko na sever do Vsetínských vrchů i na jih do Javorníků. Obcí prochází romantická vlaková lokálka ze Vsetína do Velkých Karlovic. Oblíbeným výletním místem je přírodní koupaliště Balaton u hranic obce se sousední Karolinkou.

Vstupní bránu do Nového Hrozenkova ve směru od Vsetína, poblíž hrozenkovského jezu, ještě nedávno tvořily dvě historické budovy natěsno nalepené k silnici. Napravo stával starodávný hostinec Na Vranči (hostinec Vranča) z roku 1789. Hospoda bývala centrem kulturního života, sjížděli se tu politici i známí malíři (např. Mikoláš Aleš). Od roku 2015 však byla mimo provoz a v roce 2017 došlo k její demolici. Nalevo stále stojí krásná roubená stavba s dřevěnými balkóny, bohužel ve velmi špatném stavu. Jde o usedlost Joži Országa Vraneckého, která bývá kvůli své honosnosti mylně označována za fojtství. Ve skutečnosti však byla postavena až po druhé světové válce jako historizující bytový dům inspirovaný stavbami Dušana Jurkoviče. O budovu prý měl kdysi zájem Jan Werich, ale nedohodl se s tehdejším majitelem. Další legenda povídá o nevybíravém způsobu získání finančních prostředků na stavbu objektu.

Vlevo bývalý hostinec Na Vranči (hostinec Vranča) (2017)
Vlevo bývalý hostinec Na Vranči (hostinec Vranča) (2017)
Krásná stavba inspirovaná architekturou Dušana Jurkoviče (2017)
Krásná stavba inspirovaná architekturou Dušana Jurkoviče (2017)

Mapa Nového Hrozenkova

Nový Hrozenkov na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.