DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Těšany

Těšanská kovárna za zimního svítání
Těšanská kovárna za zimního svítání

Těšany jsou malou vsí s velkou duší na pomezí Dyjsko-svrateckého úvalu a Ždánického lesa. Byly hlavním dějištěm Mrštíkova románu Maryša, na což jsou Těšaňáci náležitě hrdí. Maryša, původním jménem Marie Horáková, se narodila v roce 1867 v domě č. 19, v sousedství kostela na těšanské návsi. Pochovaná je na místním hřbitově společně se svým manželem, v hrobě, na němž je uvedeno "Napsáno drama, prožito větší".

Historická kovárna, vlevo barokní socha sv. Gottharda (2021)
Historická kovárna, vlevo barokní socha sv. Gottharda (2021)
Těšanská kovárna, vpravo socha sv. Dominika (2021)
Těšanská kovárna, vpravo socha sv. Dominika (2021)

Na první pohled v obci zaujme zachovalá stará kovárna ve stylu selského baroka přibližně z roku 1700. Dnes zde funguje expozice kovářství provozovaná Technickým muzeem v Brně. Naproti kovárny se hrdě vyjímá raně barokní zámeček z 2. poloviny 17. století, původně rezidence církevního řádu Dominikánů z Brna. Před zámkem připomíná pomník památku padlých v 1. světové válce. Dotváří ho socha Masaryka, který do Těšan několikrát osobně zavítal.

Zámek Těšany, dávná rezidence brněnských dominikánů (2021)
Zámek Těšany, dávná rezidence brněnských dominikánů (2021)
Pomník obětem 1. světové války se sochou Masaryka (2021)
Pomník obětem 1. světové války se sochou Masaryka (2021)

Asi 2 km východně od Těšan leží na Borkovanském potoce malá Těšanská přehrada. Ve svahu nad ní je schovaná v lesíku nad vinohrady kaple Panny Marie. Byla postavena po druhé světové válce na vděk tomu, že se všichni místní občané vrátili v pořádku z koncentračních táborů. Prý díky tomu, že se modlili právě k Panence Marii. V květnu se zde konávají poutě.

Při procházce dál za přehradu můžete dojít k půvabné přírodní rezervaci Visengrunty, případně pokračovat dále do Bošovic.

Do katastru Těšan patří i zapadlá usedlost Šinkvický dvůr, v místě zaniklé osady Čeňkovice (Šinkvice). Areál byl celostátně známý chovem koní, z hřebčína pocházel trojnásobný vítěz Velké pardubické, kůň Korok.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Těšan

Těšany na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.