DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Egerszalók

Egerszalók (čti Egersalók) je maďarská lázeňská obec v podhůří Mátry, položená 6 km západně od historického Egeru, odkud je dostupná častými autobusy. Egerszalók je znám především pro své termální lázně (termály), které se nachází 2 km jižně od této vesničky (některé autobusy jezdí přímo kolem termálů).

Egerszalók - areál termálů
Egerszalók - areál termálů
Egerszalók - tzv. Kopec soli
Egerszalók - tzv. Kopec soli

Rekreační areál plný mnoha venkovních i vnitřních bazénů a mnoha vodních atrakcí je přímo spojen s obrovským konferenčním hotelem Salt Hill Resort. Termály využívají přírodních termálních pramenů, odkud vyvěrá voda o teplotě 68 °C, která bývá pro bazény ochlazována na 34 stupňů a méně. Voda je považována za léčivou, především pro pohybové ústrojí. Voda vytékající z pramene a tekoucí po kaskádovitém úbočí kopce na něm zanechává rozsáhlé vápencové usazeniny (tzv. travertin). Vzniklá velká bílá skála v areálu termálního koupaliště tak vypadá, jako by byla ze soli, a proto se jí přezdívá Solný kopec (maďarsky Sóhegy [Šóheď], anglicky Salt hill). Podobný přírodní útvar (ale ještě větších rozměrů) se nachází v tureckém Pamukkale, proto bývá Egerszalóku často přezdíváno maďarské Pamukkale.

Egerszalók - koupání v termálech
Egerszalók - koupání v termálech
Egerszalók - žena v místních kroji
Egerszalók - žena v místních kroji

Ve vesničce Egerszalók se udržují národopisné zvyklosti, a proto není vzácností potkat zde dámy oblečené v místních krojích.

Egerszalók - obyvatelka v místním kroji
Egerszalók - obyvatelka v místním kroji
Egerszalók - ženy v krojích
Egerszalók - ženy v krojích

Další zdroje o termálech Egerszalók

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Egerszalóku

Egerszalók na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.