DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Szentendre

Szentendre - kostel Blagovestenška na Hlavním náměstí
Szentendre - kostel Blagovestenška na Hlavním náměstí

Szentendre (čti Sentendre, česky někdy překládáno jako Svatý Ondřej, slovensky Svätý Ondrej, německy Sankt Andrä, polsky Święty Andrzej) je umělecké předměstí Budapešti, nacházející se na břehu Dunaje v podhůří Piliše asi 20 km severně od maďarské metropole. Malebné historické uličky, několik kostelů různých vyznání, restaurace se zahrádkami, pouliční umělci, odpočinková zóna podél Dunaje (Dunajské korzo) - to vše na vás v Szentendre zanechá dojem. Ve městečku žije početná srbská menšina, a tak zde nejsou zvláštností nápisy v azbuce a pravoslavné mše. Kvůli dobrým světelným podmínkám na jižních svazích Piliše a blízkosti Budapešti se zde v roce 1928 usadila skupina umělců. Od té doby si Szentendre spojení s uměním udrželo a dodnes zde pobývá mnoho výtvárníků a hudebníků, kteří žijí z přívalů turistů.

Szentendre - kostel
Szentendre - kostel
Szentendre - Hlavní náměstí
Szentendre - Hlavní náměstí
Szentendre - pouliční malíř
Szentendre - pouliční malíř
Szentendre - Hlavní náměstí (Fő tér)
Szentendre - Hlavní náměstí (Fő tér)

Centrem města je Hlavní náměstí (Fő tér), v jehož středu je vztyčen morový kříž na mramorovém soklu z roku 1763, kdy město uniklo morové nákaze. Na severní straně náměstí stojí i pravoslavný kostel Blagovestenška. Z náměstí paprskovitě vychází několik hezkých uliček k různým muzeím a galeriím. Nejvíce stoupající ulička vede na náměstí Templom tér s katolickým kostelem a výhledem na zahrady a střechy domů pod vámi.

Kousek za městem, 4 km západním směrem, se nachází největší maďarský skanzen (Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum). Na druhé straně Dunaje, než leží město Szentendre, se rozkládá veliký a řídce obydlený říční Szentenderský ostrov (Szentendrei-sziget).

Szentendre - boční ulička
Szentendre - boční ulička
Szentendre - Dunajské korzo
Szentendre - Dunajské korzo
Szentendre - fotografie v podchodu u nádraží
Szentendre - fotografie v podchodu u nádraží

Spojení do Szentendre

S Budapeští je Szentendre spojeno příměstkou dráhou HÉV. Zastavují zde i autobusy směřující z Budapešti do Ostřihomi na hranici se Slovenskem.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Szentendre

Szentendre na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.