DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Turistické značení a mapy v Maďarsku

Značení tras v Maďarsku

Systém turistického značení v Maďarsku je mírně odlišný od českého a slovenského. Kromě pásového značení (vodorovný barevný pruh uprostřed bílého pole), které je standardem u nás, využívá pro značení turistických tras i jiné symboly (tzv. tvarové značení) - mimo jiné plus, čtverec, kruh a trojúhelník (taktéž v bílém poli). Vyskytují se ve stejných čtyřech barvách jako u nás (červená, modrá, zelená, žlutá). Velikost značky (bílého podkladu) je 12x10 cm (u nás to je 10x10 cm). Vyskytují se ale i tzv. volavky, které jsou větší, zpravidla mají 13x18 cm nebo 18x24 cm. Systém maďarského značení byl založen v roce 1930.

Symboly značek daným trasám bývají stanovovány podle významu nebo zajímavostí na trase. Nezaměňujte je však s našimi významovými značkami. U nás symbol vyhlídky označuje jen krátkou odbočku na vrchol, v Maďarsku se jedná o cestu dlouhou i několik kilometrů, která by měla přes nějaký vrchol či vyhlídku vést.

Klasické pásové značky. Hlavní trasy, koncové body by měly být v dosahu veřejné dopravy. Jako hlavní barva je v Maďarsku modrá (u nás to bývá červená).
Zkratky, spojky.
Pramen. Někde poblíž cesty by se měl vyskytovat pramen.
Vyhlídka, vrchol.
Turistická chata, obydlené místo.
Zřícenina.
Jeskyně, skalní dutina.
Doplňkové značky.
Doplňkové značky.
Cyklistické trasy. Bývají značeny značkami se symbolem cyklisty, opět ve stejných 4 barvách jako značky turistické

Rozcestníky (směrovníky) stávají jen na některých rozcestích, přičemž často nebývají v dobrém stavu. Vždy je pro jistější orientaci lepší mít s sebou i turistickou mapu.

Ukázka maďarského turistického značení. Ne vždy je přehledné.
Ukázka maďarského turistického značení. Ne vždy je přehledné.
Turistické směrovky. Takto hezky však vypadají velmi vzácně.
Turistické směrovky. Takto hezky však vypadají velmi vzácně.

Maďarské mapy

Na starších mapách bývají všechny turistické značky zakresleny červenou čárou, u které je uvedeno první písmeno z názvu barvy (P - červená (piros), K - modrá (kék), Z - zelená (zöld), S - žlutá (sárga)) a příslušný symbol (pokud symbol uveden není, jedná se o běžný pás). Pokud je v nějakém úseku trasy souběh více značek, bývají symboly za sebe sepsány do řetězce bez mezer. Například "KK+" označuje trasu, která je značena současně modrým pruhem (K) a modrou značkou plus (K+). Tento systém prezentování informací má výhodu při černobílém kopírování mapy, případně pro jedince se sníženou citlivostí na barvy (v terénu sice barvu nepoznají, ale mohou se na ni alespoň poptat). Na novějších mapách bývá průběh trasy též obvykle zaznačen jen jednou barvou, ale symbol u trasy je proveden již formou příslušného obrázku (např. zelený trojúhelník). Takové mapy jsou tak o něco přehlednější.

Starý typ turistické mapy, kde jsou turistické trasy znázorněny červenou linkou. Konkrétně jde o mapu rokliny Rám v Piliši.
Starý typ turistické mapy, kde jsou turistické trasy znázorněny červenou linkou. Konkrétně jde o mapu rokliny Rám v Piliši.

Internetové mapy Maďarska

 • Internetová turistická mapa Maďarska
  Turistická mapa celého Maďarska. Není zdaleka tak pěkná jako papírové mapy, ale může pomoci.
  Turistautak.hu/maps.php (maďarsky)
 • Mapový server ČVÚT - mapy Maďarska
  V roce 2011 zde byla k dispozici pouze turistická mapa pohoří Mátra.
  mapy.mk.cvut.cz - Maďarsko
 • Výřezy turistických map
  Výřezy turistických map zajímavých míst v Maďarsku od jednoho maďarského cyklisty.
  GyorgyiGabor.hu/100cols_HUNcols.php (jen maďarsky)
 • Wikimapia
  Interaktivní mapa od Googlu s vymezením zajímavých míst a oblastí.
  Wikimapia.org (anglicky)

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.