DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Zengő

Na vrcholu rozhledny na hoře Zengő, kolem dokola lesy Mecseku
Na vrcholu rozhledny na hoře Zengő, kolem dokola lesy Mecseku

Zengő (682 m, chorvatsky Zenka) je pověstmi opředená hora, jenž jako nejvyšší kraluje celému Mecseku. Na vrcholu stojí od roku 2020 nová rozhledna netradičně obklopující původní geodetickou měřící věž z roku 1978, kterou nechává nepřístupnou ve svých útrobách. Z vrcholu rozhledny, vysoké necelých 22 metrů, je fascinující kruhový rozhled na širé zalesněné hory všude okolo. Za dobrého počasí by mělo jít dohlédnout až k hoře Badacsony u Balatonu nebo na chorvatské pohoří Papuk. V sousedství rozhledny jsou patrné zbytky zdí středověkého hradu Zengővár.

Hora Zengő s vyčuhující rozhlednou na vrcholu (2021)
Hora Zengő s vyčuhující rozhlednou na vrcholu (2021)
Rozhledna Zengő-kilátó (2021)
Rozhledna Zengő-kilátó (2021)
Netradiční rozhledna v rozhledně (2021)
Netradiční rozhledna v rozhledně (2021)
Ruiny hradu Zengővár (2021)
Ruiny hradu Zengővár (2021)

V maďarštině jméno hory znamená "znějící" či "rezonující". Při naší návštěvě za mírně větrného a chladného počasí jsme na ní vskutku slyšeli velmi nezvyklý pískot, jehož původ jsme nedokázali odhalit. Zengő tak pro nás získalo přezdívku Pískavá hora. Výstup na horu, zvláště z jeho severní strany, je poměrně náročný. Člověka, který má v podvědomí, že se nachází v Panonské pánvi, může takto prudký terén silně překvapit.

Na počátku tohoto století se uvažovalo o umístění vojenského radaru NATO na vrcholu. K tomu nedošlo a místo si tak udrželo svoji odlehlost. Přestože jde o nejvyšší horu jinak turisticky oblíbeného pohoří, bývá zde klid.

Kudy na Zengő? (2021)
Kudy na Zengő? (2021)
Tudy! (2021)
Tudy! (2021)
Kříž z roku 2007 na rozhledně (2021)
Kříž z roku 2007 na rozhledně (2021)
Visící přívěšek soba na těžce přístupném místě rozhledny (2021)
Visící přívěšek soba na těžce přístupném místě rozhledny (2021)
Výhled směrem k Pécsi (2021)
Výhled směrem k Pécsi (2021)

Legenda a tajemno

Podle legendy se na Květnou neděli hora otevírá a umožňuje přístup ke skrytým pokladům. Kdysi dávno, při vynášení pokladů z útrob země, v ní prý chudá žena zapomněla své dítě. Od té doby se za větrného počasí ozývá z hory stesk a kvílení.

Hora Zengő je spojena i se zajímavou místní tradicí nazývanou Bárányles (vigilie beránka). Na Velikonoční neděli se vydávají výhradně muži z blízké vsi Hosszúhetény na noční pouť do svahu hory, kde sedí u ohně vedle kříže, rozmlouvají, popíjí, modlí se a čekají na svítání, na příchod Beránka (Ježíše Krista).

Hra pro děti Pískavá hora

Budete-li si chtít zpestřit turistiku s dětmi, můžete si s nimi zahrát hru Pískavá hora. Oznámí se "start" a v duchu si začnete říkat "pískavá hora". Co nejrychleji, a stále toto sousloví opakujete za sebou. Až někdo řekne "stop", každý hráč oznámí, kolikrát se mu to do této chvíle podařilo říct. Bod získává ten, kdo "pískavou horu" řekl vícekrát. A takto hrajete, až někdo bude mít deset bodů, ten je pak vítězem. Můžete si dávat i půlbod za druhé místo a tím si zdokonalovat počítání s necelými čísly. Hra je založena na férovém jednání a důvěře:)

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa hory Zengő

Zengő na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.