DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Kniha Šikmý kostel (2020)

(Karin Lednická, románová kronika ztraceného města 1894-1921)

Karin Lednická na brněnské besedě ohledně Šikmého kostela
Karin Lednická na brněnské besedě ohledně Šikmého kostela
  • Titul knihy: Šikmý kostel
  • Podtitul: románová kronika ztraceného města, léta 1894-1921
  • Autorka: Karin Lednická
  • Ilustrace obálky: Kateřina Coufalová
  • Mapy na předsádkách: Tereza Rossi
  • Vydalo: nakladatelství Bílá vrána v Ostravě v roce 2020
  • Zakoupení knihy: přímo u autorky s podpisem (299 Kč + doprava 49 Kč)
  • Velikost: 400 stran, rozměr 220 × 140 mm, pevná vazba
  • ISBN: 978-80-88362-00-5

Už jste o něm určitě slyšeli. Ať už patříte k milovníkům české literatury, kteří si nenechají ujít nový titul a mají přehled o literární scéně, nebo jen občas zavadíte pohledem o výlohu knihkupectví, když jdete zrovna kolem. Šikmý kostel vzbudil velký ohlas – a kdo jste jej už četli, rozumíte tomu proč.

Přebal prvního dílu Šikmého kostela
Přebal prvního dílu Šikmého kostela
Plánek staré Karviné na předsádce knihy
Plánek staré Karviné na předsádce knihy
Ukázka z první části knihy
Ukázka z první části knihy
Ukázka ze solné poutě do Wieliczky
Ukázka ze solné poutě do Wieliczky

Pozn.: Recenze na několika místech obsahuje informace, které mohou budoucího čtenáře knihy ochudit o ten správný zážitek z četby (taky se jim říká spoiler).

Příběh ztraceného města, jak zní podtitul knihy, nás zavede do let 1894-1921 do bývalé Karviné, nyní již zaniklé obce, kterou dnes na mapě najdete pod názvem Karviná-Doly. Sledujeme příběhy čtyř hlavních hrdinů, podle nichž je kniha rozčleněna do čtyř dílů. Příběhy se navzájem prolínají a vytvářejí kompaktní celek. V knize je vyobrazeno soužití Čechů a Poláků, hornická tematika, mezilidské vztahy a těžký život tamních lidí. Nutí nás zamyslet se nad vlastními životy a nabízí pevný odrazový můstek k tomu pocítit vděk – za to, jak můžeme (alespoň v této chvíli) žít.

Sfárat na dvanáct hodin do dolu a tam tvrdě pracovat, k obědu jen chleba s cibulí. Den za dnem. Troufli byste si, pánové? A co my, dámy, zvládly bychom týdenní pouť pro sůl do Wieliczky, se skupinou dalších žen, s dětmi, s nejistým noclehem někde na statku na seně? I když mám moc ráda turistiku a jsem zvyklá na nošení dětí během procházek a rodinných výletů, představa, že jdu týden, na břiše s dítětem, na zádech s nůší, která je cestou zpět plná soli, jež se vlivem potu rozpouští a neleptává mi záda, ve mně vyvolává nemalou úzkost.

Karin Lednická nenapsala svou prvotinu horkou jehlou – jednak už má za sebou nějaké životní zkušenosti a za druhé strávila před psaním knihy stovky hodin důkladnou přípravou prostřednictvím čerpání z historických pramenů i rozhovorů s pamětníky a studia jejich osobních písemností a fotografií.

Jak již bylo řečeno, autorka se nepouští do neznámých vod. Snad proto je její vyprávění tak živé, že si jej snadno představí i čtenář neznalý historických poměrů či hornických reálií. Totéž se týká jazyka, kdy spisovatelka použitím místních výrazů podtrhuje věrohodnost dialogů i vnitřních hlasů jednotlivých postav – tento pocit autenticity trochu nabourá jen informace na konci knihy, že postavy vlastně hovoří polsky.

I když si autorka nepotrpí na dlouhé popisy vnitřního rozpoložení jednotlivých postav, dokáže je velmi výstižně charakterizovat skrze kombinaci jejich činů, dialogů a myšlenek. V projevu je úsporná, v ničem se moc nepitvá, přesto spádný děj plyne ruku v ruce s tím, jak se jako čtenáři seznamujeme s jednotlivými postavami a jejich povahami. Setkáme se tak s různě smýšlejícími hrdiny, jejichž přístup k životu se odráží i na jejich osudech.

Jako červená nit se knihou táhne základní otázka, aktuální v každé době, a dnes snad zase o kousek víc než v nedávné minulosti: Máme přijímat své osudy, nebo můžeme své životy řídit? Můžeme se rozhodnout pro změnu, i když není v souladu s tradicí? Nebo máme statečně nést svůj kříž, který nám Bůh přidělil? A existuje vůbec Bůh, když tolik horníků přichází o život při závalech a jejich rodiny pak čeká bída a nouze? Má pravdu Barbora, která hrdě snáší svůj těžký úděl, nebo Julka, jež se rozhodne vzít život do vlastních rukou? A ve které z těchto postav se vidíte vy?

Beseda s Karin Lednickou v brněnské Knihovně Jiřího Mahena v rámci oslav 55 let partnerství měst Brna a Poznaně (2021)
Beseda s Karin Lednickou v brněnské Knihovně Jiřího Mahena v rámci oslav 55 let partnerství měst Brna a Poznaně (2021)
Karin Lednická při debatě o svém literárním díle (2021)
Karin Lednická při debatě o svém literárním díle (2021)
Karin Lednická (2021)
Karin Lednická (2021)
První dva díly Šikmého kostela pohromadě (2021)
První dva díly Šikmého kostela pohromadě (2021)
Autogramiáda (2021)
Autogramiáda (2021)
Setkání s místním rodákem ze staré Karviné (2021)
Setkání s místním rodákem ze staré Karviné (2021)

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa - Kniha Šikmý kostel (2020)

Kniha Šikmý kostel (2020) na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.