DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Šikmý kostel Karviná-Doly

(Nakloněný kostel sv. Petra z Alkantary, Česká Pisa)

Šikmý karvinský kostel, který je nejznámější památkou bývalé staré Karviné
Šikmý karvinský kostel, který je nejznámější památkou bývalé staré Karviné
Nejvýraznější památka na rušné město, tehdejší historickou Karvinou, které bylo v jeho okolí zlikvidováno při honbě za černým zlatem. Navíc šikmější než světoznámá věž v Pise.

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary je raritní památkou v rámci celého Česka. Následkem postupného propadu poddolované půdy poklesl o 37 metrů, vychýlil se o 6,8 ° ze svislé osy, a narozdíl od většiny ostatních staveb, které potkal tento smutný osud, zůstal stabilně stát! Pravda, v devadesátých letech mu hrozilo zřícení, ale naštěstí se jej podařilo zachránit. Nachází se uprostřed pusté a ponuré, avšak postupně rekultivované, krajiny Ostravské pánve, v karvinské městské části příznačně pojmenované Doly.

Svítání u šikmého kostela (2020)
Svítání u šikmého kostela (2020)
Hrobky rodu Staňků a Fornerů vedle kostela (2020)
Hrobky rodu Staňků a Fornerů vedle kostela (2020)

V blízkém okolí najdeme dnes již většinou uzavřené hornické šachty, v dávné minulosti se zde však rozkládala hlavní karvinská městská zástavba včetně dvou zámků, školy či pivovaru. Většina budov tehdejší Karvinné (psalo se s dvěma n) byla vysídlena a srovnána se zemí kvůli těžbě černého uhlí, která zde začala v druhé polovině 19. století. Kostel zůstal jako jediná významná stavba. Sám o sobě je výrazným historickým pamětníkem, postaven byl už v letech 1735-1736. Je téměř neuvěřitelné, že kdysi stával na malém pahorku a lidé od něj jezdívali na saních k blízkému hřbitovu, jenž byl též zachován a nachází se nyní o pár metrů výše než církevní stavba.

Šikmost kostela je větší než u slavné věže v Pise, která je vychýlena cca o 4 stupně. Jde tedy o skutečně velkou turistickou atrakci. V interiéru byly z praktických důvodů upraveny podlahy do vodorovné roviny, v kombinaci se šikmými stěnami se vám bude uprostřed chrámu točit hlava. Jen ze stropu visící lustry mozku napovídají, který směr je skutečně svislý. Kostelu se přezdívá česká Pisa, označení Slezská Pisa by se hodilo též, ale to se častěji přisuzuje křivé městské věži v polské obci Ząbkowice Śląskie poblíž našeho javornického výběžku.

Čelní pohled na českou Pisu (2020)
Čelní pohled na českou Pisu (2020)
Kostel sv. Petra z Alkantary (2020)
Kostel sv. Petra z Alkantary (2020)

Chrám je stále "živý" a konají se v něm bohoslužby střídavě v českém a polském jazyce. Za kostelem se nachází překvapivě malebný rybník Pod farou, jenž není bývalou odkalovací nádrží, ale stával zde prý ještě před počátkem těžby. Jde tedy o další připomínku kdysi romantické Karvinné, v níž se hojně choval dobytek (název snad pochází od slova karva znamenajícího kráva).

Informace o sloužení mší v kostele (2020)
Informace o sloužení mší v kostele (2020)
Schéma poklesu a naklonění kostela z místní informační tabule (2020)
Schéma poklesu a naklonění kostela z místní informační tabule (2020)

Kostel se stal ústředním motivem trojdílného bestselleru Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické. Jde o beletristicky zpracovanou kroniku bývalé Karviné. První díl vyšel v roce 2020, druhý letos a na třetí díl se ještě čeká. Autorka románu má ke zdejšímu kraji vřelý vztah. Sama mi zmínila další zajímavosti, které se na katastrálním území bývalé Karviné nachází: "Za zmínku nepochybně stojí i kaple postavená hrabětem Larischem k uctění památky obětí neštěstí v roce 1894, komín šachty Jindřich, zbytky evangelického hřbitova na východním konci a samozřejmě i šachty Gabriela a Barbora, které si zachovaly svůj původní ráz, i když už nejsou činné."

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa šikmého kostela

Šikmý kostel Karviná-Doly na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.