DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Żywiec

(Žywiec, Živec)

Żywiec - konkatedrála
Żywiec - konkatedrála

Żywiec (v českých textech někdy počeštěně jako Žywiec nebo Živec) je menší historické město ležící v kotlině obklopené Slezskými Beskydami, Malými Beskydami a Beskidem Żywieckim. Je tak přirozeným východiskem pro návštěvu významných pohoří polských Karpat. Turistický potenciál navíc zvyšuje rekreační nádrž Jezioro Żywieckie (Żywiecká přehrada) na řece Soła, jenž se postupně zařezává mezi svahy Malých Beskyd severně od města a poskytuje možnost koupání v hezké přírodě.

Żywiec - interiér konkatedrály (konkatedra) (2016)
Żywiec - interiér konkatedrály (konkatedra) (2016)
Żywiec - náměstí (Rynek w Żywcu) (2016)
Żywiec - náměstí (Rynek w Żywcu) (2016)

Mezi nejznámější památky města patří Starý zámek (Stary Zamek), Nový zámek (Nowy Zamek) a konkatedrála Narození Panny Marie (Konkatedra Narodzenia NMP, tj. druhý hlavní kostel diecéze se sídlem v Bílsku-Bělé). Za návštěvu rozhodně stojí pěkně upravené středověké náměstí, kde si můžete příjemně odpočinout nebo si zajít na šálek dobré kávy.

Żywiec - náměstí (2016)
Żywiec - náměstí (2016)
Żywiec - kvalitní Bistro 19 na náměstí(2016)
Żywiec - kvalitní Bistro 19 na náměstí(2016)
Żywiec (2016)
Żywiec (2016)

Żywiec - metropole nápojů

Město Żywiec je známé také výrobou stejnojmenného piva, na které narazíte téměř v každém polském obchodě. Do místního pivovaru Browar Żywiec i přilehlého pivovarnického muzea si můžete udělat exkurzi. Podle města se jmenuje také asi nejznámější stáčená polská voda Żywiec Zdrój. Ta se získává z přírodních zdrojů v Żywieckých Beskydech.

Zdroje

Mapa města Żywiec

Żywiec na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.