DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Malované kláštery Bukoviny

Malba Žebřík ctnosti v klášteru Suceviţa
Malba Žebřík ctnosti v klášteru Suceviţa

Malované kláštery (mânăstirile pictate) v takovém množství jako v rumunské Bukovině nejsou asi nikde jinde na světě. I proto bylo 8 z nich zahrnuto na seznam UNESCO. Díky unikátnímu složení barev se výmalba poměrně dobře zachovala od středověku až do současnosti, přestože nebyla nijak obnovována. Přesné složení použitých barev je stále předmětem bádání a určitou záhadou. Výtvarná díla vznikla převážně v 16. století, kdy byla zdejší oblast centrem Moldávie. Obrazy na zdech chrámů plnily funkci nejen estetickou, ale i vzdělávací. Jako "ilustrovaná Bible" pomáhaly šířit biblické příběhy a poučení mezi běžné vesničany. Kolem klášterních komplexů postupně vznikalo opevnění, aby se ubránily nájezdům Turků. Kláštery jsou stále živé, proto je třeba třeba se při jejich návštěvě chovat tiše a mít vhodný oděv (alespoň nemít holé nohy či ramena).

Těchto osm klášterů je zahrnuto na seznam UNESCO:

  • Voroneţ [Voronec] - pro své rozsáhlé fresky (zvláště Posledního soudu) si vysloužil přezdívku Sixtínská kaple východu, termín "voronecká modř" se stal mezi odborníky známý široko daleko.
  • Moldoviţa [Moldovica] - obrazy na sytě modrém pozadí, výrazná scéna obléhání Cařihradu
  • Suceviţa [Sučevica] - nejvelkolepější klášterní komplex, nejznámější je jeho malba Žebřík ctnosti
  • Putna - nejseverněji umístěný monastýr, ve vsi poblíž ukrajinské hranice, jako jediný nemá vnější výmalbu. V chrámové lodi klášterního kostela jsou uloženy ostatky Štěpána Velikého. Na opačné straně údolí, kousek od vlakového nádraží se nachází zajímavé skalní obydlí - příbytek mnicha Daniila Poustevníka (Chilia lui Daniil Sihastrul). V Putně stojí i skromný dřevěný kostel bez věže (GPS 47.869238, 25.604376).
  • Arbore 
  • Humor - nachází se v něm nejstarší autoportrét rumunského malířství
  • Pătrăuți - malý kostelík severně od Sučavy
  • Probota - lokalizovaný zcela mimo hory, asi na polovině cesty mezi Sučavou a Jasy, má zašlé venkovní malby a zůstává stranou zájmu, interiér je krásně malovaný

Velká část klášterů se nachází v pohoří Bukovinské Občiny. Do klášterů se platí vstupné, pozor na otevírací dobu v pondělí (může být zavřeno).

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa malovaných klášterů Bukoviny

Malované kláštery Bukoviny na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.