Sulina

Sulina je jediné město a největší sídlo v nitru rumunské delty Dunaje, s vlastní přímořskou pláží. Sulina je dostupná pouze lodní dopravou, případně vrtulníkem, jenž bývá jedinou možností v případě (vzácného) zamrznutí Dunaje. Sulina bývala v minulosti velmi významným přístavem, což se odráží na množství zajímavých a nečekaně velkolepých památek. Poutavá je multikulturní historie města, vedle Rumunů zde žijí Lipované (ruské etnikum), Ukrajinci (jenž si sami přezdívají Chocholi) a také Řekové. Současný ekonomický význam Suliny je menší než dříve, neboť funkci námořních přístavů převzala města hlouběji ve vnitrozemí (Tulcea, Galați, Reni atd.), dobře napojená na další druhy dopravy. A turistický ruch je omezený jen na letní prázdniny a pár týdnů okolo.








Rekreační ruch
Sulina je přes léto živou turistickou destinací. Centrem společenského dění je nábřeží Dunaje s obchody, prodejnami suvenýrů, restauracemi se zahrádkami i hudebním klubem. Zvláště během stmívání tu v sousedství kotvících lodí panuje úžasná, romantická atmosféra.











Výhodou většího turistického ruchu je široké množství agentur nabízejících výlety na lodičkách do zajímavých míst delty. Díky konkurenci tu bývají i nejpříznivější ceny, výrazně lepší např. oproti Crișanu. Poutavá je plavba na širé moře a k vraku lodi Turgut S za svitu zapadajícího slunce. Nebo do vzdálenějšího Letejského lesa za divokými koněmi, kdy je plavba navíc kombinovaná s jízdou safari vozem nebo na povoze.


















Popis města
Sulina se rozkládá především na pravém břehu Sulinského ramena Dunaje, který je hlavní dopravní tepnou dunajské delty. Ulice ve městě jsou tvořeny v přibližně pravoúhlém schématu a mají jasně daný vzorec jejich pojmenování podle vzdálenosti od řeky. Nábřeží se jmenuje Strada 1, vzdálenější souběžná cesta je Strada 2 a takto to pokračuje až po Stradu 6. K nim kolmé ulice pak mají běžná slovní pojmenování. Sulinské domy se nachází i na protějším břehu Dunaje, není tu však žádný most, neboť by blokoval lodní dopravu – přejezd do této lokality je tedy nutný výhradně lodí.













Katedrála
Nejvýraznější církevní památkou je monumentální pravoslavná katedrála, jenž dokládá obrovský význam Suliny v minulosti. Ve městě se pak nachází několik dalších kostelů jiných vyznání.






Starý maják
V roce 2024 byl po rekonstrukci zpřístupněn Starý sulinský maják (Farul Vechi Sulinei), nazývaný také maják Evropské dunajské komise. Zaujme nejen krásným výhledem na město ale i zajímavou architekturou některých stavebních prvků. Jeho součástí je muzeum, včetně expozice věnované slavnému rodákovi, dirigentovi Georgi Georgescovi. Asi překvapí, že se taková stavba nachází 2 km od moře. Je to způsobeno tím, že pevnina se v těchto místech postupně zvětšuje a moře vzdaluje.
















Mořská pláž v Sulině
Viz samostatný článek o pláži v Sulině.
Multikulturní hřbitov
Sulina bývala křižovatkou národů a mnohokrát se tu měnily vládnoucí národy. Odrazem toho je i unikátní mnohonárodnostní hřbitov lokalizovaný u cesty k pobřeží moře. Pospolu, byť v samostatně oddělených sektorech, tu odpočívají nebožtíci různých náboženských vyznání (pravoslavní, Židé, římští katolící apod.).





Pochován tu je i Řek Georgios E. Kontogouris (Ghiorghios Kontoguris), který se v Sulině živil jako pirát. Podle legendy je dosud někde v okolí města ukryt jeho poklad. Na náhrobku má vyrytu lebku se zkříženými hnáty. Pokud prý jeho hrob zalejete při východu slunce, budou se dít zvláštní věci...
Řekové v Sulině
Řecká menšina v Sulině je již velmi malá, ale silně zde přežívá ve formě kulturního odkazu a místní obyvatelé milují řecké tance. Pokud chcete poznat místní řeckou kulturu zblízka, doporučuji ubytování v autentickém penzionu Electra, který provozuje potomek řeckého osadníka společně se svojí rodinou.















Pozvete mě na kávu, prosím? :)

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Suliny
Sulina na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.