DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Podbiel

Podbiel - komplex oravských dřevenic u hlavní cesty
Podbiel - komplex oravských dřevenic u hlavní cesty

Podbiel je rázovitá oravská vesnice s částečně zachovalou původní lidovou architekturou. Leží na soutoku Oravy a Studeného potoka, na rozhraní Oravské vrchoviny, Skorušinských vrchů a Oravské Magury. U hlavní cesty můžete obdivovat komplex oravských dřevěnic. Památková rezervace lidové architektury nese název Bobrova raľa. Naproti dřevěnicícm se v budově bývalé církevní školy nachází Malé Podbielanské etnografické muzeum. U silnice směrem na Zuberec se nachází ruiny železárny Františkova huť (Františkova Huta). Vyráběné železo bývalo příliš křehké, železárny proto příliš neprosperovaly.

Podbiel je tradičním místem přestupu turistů mezi vlakem a autobusy směřujícími do Zuberce a dále do Západních Tater. Podbiel trochu připomíná nedalekou polskou ves Chocholov, v níž se nachází ještě rozsáhlejší zástavba dřevěných goralských domů.

Kostelík v Podbielu
Kostelík v Podbielu

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Podbielu

Podbiel na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.