DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Podbiel

Podbiel - komplex oravských dřevenic u hlavní cesty
Podbiel - komplex oravských dřevenic u hlavní cesty

Podbiel je rázovitá oravská vesnice s částečně zachovalou původní lidovou architekturou. Leží na soutoku Oravy a Studeného potoka, na rozhraní Oravské vrchoviny, Skorušinských vrchů a Oravské Magury. U hlavní cesty můžete obdivovat komplex oravských dřevěnic. Památková rezervace lidové architektury nese název Bobrova raľa. Naproti dřevěnicícm se v budově bývalé církevní školy nachází Malé Podbielanské etnografické muzeum. U silnice směrem na Zuberec se nachází ruiny železárny Františkova huť (Františkova Huta). Vyráběné železo bývalo příliš křehké, železárny proto příliš neprosperovaly.

Podbiel je tradičním místem přestupu turistů mezi vlakem a autobusy směřujícími do Zuberce a dále do Západních Tater. Podbiel trochu připomíná nedalekou polskou ves Chocholov, v níž se nachází ještě rozsáhlejší zástavba dřevěných goralských domů.

Kostelík v Podbielu
Kostelík v Podbielu

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Podbielu

Podbiel na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.