DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Starohutský vodopád

(Starohutiansky vodopád)

Starohutský vodopád
Starohutský vodopád

Starohutský vodopád (též Starohutiansky vodopád) je nejvyšší vodopád Pohronského Inovce. Do mohutné asi 10 metrů vysoké temné skalní stěny vulkanického původu se zařezává protékající Sklený potok (též nazývaný Bobuliarka). Jeho vody následně padají ze skály přibližně asi pět metrů. Výška vodopádu tedy není závratná, ale celý přírodní amfiteátr vypadá obdivuhodně. Skalní práh vznikl tektonickým poklesem jedné z andezitových desek. Působivé peřeje potok vytváří i pod vodopádem. Hodnotnost přírody potvrzuje vyhlášená národní přírodní rezervace Starohutský vodopád, která se zde rozkládá.

Starohutský vodopád
Starohutský vodopád
Starohutský vodopád
Starohutský vodopád

Vodopád je vzdálený jen 250 m od posledních domů osady Stará Huta, jenž je situovaná asi 5 km západně od Nové Baně, jejíž je součástí. Pěšinkou k vodopádu zároveň prochází naučná stezka Vojšín, která dále vede až k andezitovému kamennému moři. Výlet k vodopádu samozřejmě zvládnou i malé děti. Nejbližší autobusová zastávka je jen 350 m od vodopádu.

Mapa Starohutského vodopádu

Starohutský vodopád na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.