DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Štefanská Huta

Štefanská Huta - krytý dřevěný most přes Hornád
Štefanská Huta - krytý dřevěný most přes Hornád

Štefanská Huta je malá osada na rozhraní Volovských vrchů, Braniska a Čierne hory, poblíž hlavní silnice spojující Krompachy s Margecany. Zajímavá je technickou památkou na okraji vsi. Řeku Hornád zde překlenuje dřevěný krytý most. V dnešní době již nemá velký význam, jen zkracuje cestu do obce Kluknava, k níž Štefanská Huta náleží. Most byl postaven v roce 1832 ze smrkového dřeva pro potřeby místní firmy zpracovávající měď. Usazený je na kamenných pilířích na břehu řeky. Dlouhý je 27 m, vysoký 6 m. Most je jediným dochovaným a původním krytým dřevěným mostem na Slovensku. Dokumentuje zručnost tehdejších spišských tesařů. V roce 2000 vyšla slovenská poštovní známka s vyobrazením tohoto mostu. Poblíž mostu se ve Štefanské Hutě nachází působivé ruiny železárny. Historie podniku na zpracování železné rudy sahá až do 16. století.

Krytý dřevěný most ve Štefanské Hutě
Krytý dřevěný most ve Štefanské Hutě

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Štefanské Huty

Štefanská Huta na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.