DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Telgárt

(Švermovo)

Vlaková zastávka Telgárt-penzión a Telgártska slučka (točitý tunel)
Vlaková zastávka Telgárt-penzión a Telgártska slučka (točitý tunel)

Telgárt je obec pod jihovýchodními svahy Královy hole, v pramenné oblasti řeky Hron na pomezí Nízkých Tater, Muráňské planiny, Stolických vrchů a Slovenského ráje. Významné turistické centrum pro výstup na téměř kultovní Královu holu.

Telgártský kostel
Telgártský kostel
Kostel v Telgártu, v pozadí vrchol Královy hole
Kostel v Telgártu, v pozadí vrchol Královy hole

Přes obec prochází jedna z krajinářsky nejpůsobivějších slovenských vlakových tratí z Červené Skaly do Margecan, propojující Horehroní s povodím Hornádu. V Telgártu vlak po zastavení v zastávce s rekreačně znějícím názvem Telgárt-penzión pokračuje vjezdem do netradičního tunelu, kterým železniční trať stoupá a zároveň se otáčí. Jedná se o tzv. tunelovou smyčku (tzv. telgártska slučka), kde vlak na vzdálenosti 2,3 km překonává výškový rozdíl 31 m. Tunel je pojmenován po tehdejším senátorovi Kornelu Stodolovi. Nedlouho po výjezdu z tunelu vlak přejíždí po mohutném telgártském viaduktu.

Upravený pramen Hronu pod sedlem Besník
Upravený pramen Hronu pod sedlem Besník

V období Slovenského národního povstání probíhaly v okolí Telgártu těžké boje. 5. září 1944 byla obec vypálena, shořelo více než 200 původních dřevěnic. Účastníkem SNP byl i český komunistický politik Jan Šverma, jenž během bojů zahynul ve vrcholových partiích Nízkých Tater na Chabenci. Po něm byl následně Telgárt v letech 1948-1990 přejmenován na Švermovo. Název Telgárt vyplynul zkomolením původního německého historického označení zdejší osady Tiergarten, tedy zoologická zahrada nebo obora pro zvěř, pravděpodobně podle zdejšího mysliveckého revíru. 

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Telgártu

Telgárt na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.