DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Berehovo

(Beregovo)

Berehovo (ukrajinsky Берегове [Berehove] nebo Берегово [Berehovo], rusky Берегово [Beregovo], maďarsky Beregszász [Beregsás], polsky Berehowo) je okresní město v Potiské nížině na jihu Zakarpatí poblíž maďarských hranic. Berehovo je známé především pěstováním dobrého vína a termálními bazény. Nejčastější jazyk, který v Berehovu uslyšíte, je maďarština, neboť polovina obyvatel města je maďarské národnosti. Berehovo je nejmaďarštějším městem Ukrajiny, mnoho nápisů ve městě je dvojjazyčných, jsou zde maďarské školy i maďarské divadlo. V Berehovu žije i početná romská menšina.

Berehovo - Korzo (pěší zóna)
Berehovo - Korzo (pěší zóna)
Berehovo - kostel na Korze
Berehovo - kostel na Korze

Historické centrum Berehova

Berehovo má neveliké ale krásné historické centrum, působící jižanským rumunsko - maďarským dojmem. Na svoji pěší zónu, tzv. Korzo (dnes oficiálně náměstí Košuta), jsou Berehované náležitě pyšní. Centru města dominuje majestátní historická budova bývalého císařského soudu a pozdějších kasáren, kde nyní sídlí Zakarpatský maďarský institut Františka II. Rákóczi (Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ). Významnou historickou památkou je palác šlechtické rodiny Bethleni ze 17. století, nyní s etnografickým a historickým muzeem berehovského okresu v jeho interiérech.

Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy
Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy
Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy
Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy

V Berehovu najdeme samozřejmě i několik kostelů, např. gotický římskokatolický kostel Povýšení svatého kříže. Sochu má v Berehovu např. maďarský básník Sándor Petőfi, který se zde zastavil na své cestě v roce 1847. Asi nejluxusnější restaurací v Berehovu je Zlatý páv (ukrajinsky Золота пава [Zolota pava]) v krásné budově bývalého casina na břehu říčky Verke na náměstí Rakoci.

Berehovo - restaurace Zolota pava
Berehovo - restaurace Zolota pava
Berehovo - odpočinkové místo na náměstí Rakoci u autobusové zastávky
Berehovo - odpočinkové místo na náměstí Rakoci u autobusové zastávky

Termální koupaliště Berehovo

Viz samostatné heslo Berehovo - termální koupaliště.

Ubytování v Berehovu

Mapa Berehova

Na stránkách berehovského IC si můžete stáhnout mapu Berehova.

Doprava do Berehova

Berehovo leží na vedlejší železniční trati Baťovo - Solotvino, má tak vlakové spojení směrem na Užhorod i Vynohradiv. Z Berehova vychází i větev Boržavské úzkokolejky do Chmilnyku (směrem na Iršavu), v současnosti je však již mimo běžný provoz, konají se zde pouze nostalgické jízdy jednou ročně. Nejčastější autobusové spojení je do Mukačeva, ucházející spojení je i do Iršavy (přes Silce) a Vynohradivu. Městem projíždí i pár dálkových autobusů do Rachova a Jasině. Hlavní autobusová zastávka se nachází v centru na náměstí Rakoci (площа Ракоці) u ústí ulice Ševčenka, naproti poště.

Berehovo - římskokatolický kostel Povýšení svatého kříže
Berehovo - římskokatolický kostel Povýšení svatého kříže
Berehovo - cíkánek na Korze
Berehovo - cíkánek na Korze

Další zdroje o Berehovu

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Berehova

Berehovo na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.