DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Berehovo

(Beregovo)

Berehovo (ukrajinsky Берегове [Berehove] nebo Берегово [Berehovo], rusky Берегово [Beregovo], maďarsky Beregszász [Beregsás], polsky Berehowo) je okresní město v Potiské nížině na jihu Zakarpatí poblíž maďarských hranic. Berehovo je známé především pěstováním dobrého vína a termálními bazény. Nejčastější jazyk, který v Berehovu uslyšíte, je maďarština, neboť polovina obyvatel města je maďarské národnosti. Berehovo je nejmaďarštějším městem Ukrajiny, mnoho nápisů ve městě je dvojjazyčných, jsou zde maďarské školy i maďarské divadlo. V Berehovu žije i početná romská menšina.

Berehovo - Korzo (pěší zóna)
Berehovo - Korzo (pěší zóna)
Berehovo - kostel na Korze
Berehovo - kostel na Korze

Historické centrum Berehova

Berehovo má neveliké ale krásné historické centrum, působící jižanským rumunsko - maďarským dojmem. Na svoji pěší zónu, tzv. Korzo (dnes oficiálně náměstí Košuta), jsou Berehované náležitě pyšní. Centru města dominuje majestátní historická budova bývalého císařského soudu a pozdějších kasáren, kde nyní sídlí Zakarpatský maďarský institut Františka II. Rákóczi (Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ). Významnou historickou památkou je palác šlechtické rodiny Bethleni ze 17. století, nyní s etnografickým a historickým muzeem berehovského okresu v jeho interiérech.

Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy
Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy
Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy
Berehovo - bývalý soud, nyní budova školy

V Berehovu najdeme samozřejmě i několik kostelů, např. gotický římskokatolický kostel Povýšení svatého kříže. Sochu má v Berehovu např. maďarský básník Sándor Petőfi, který se zde zastavil na své cestě v roce 1847. Asi nejluxusnější restaurací v Berehovu je Zlatý páv (ukrajinsky Золота пава [Zolota pava]) v krásné budově bývalého casina na břehu říčky Verke na náměstí Rakoci.

Berehovo - restaurace Zolota pava
Berehovo - restaurace Zolota pava
Berehovo - odpočinkové místo na náměstí Rakoci u autobusové zastávky
Berehovo - odpočinkové místo na náměstí Rakoci u autobusové zastávky

Termální koupaliště Berehovo

Viz samostatné heslo Berehovo - termální koupaliště.

Ubytování v Berehovu

Mapa Berehova

Na stránkách berehovského IC si můžete stáhnout mapu Berehova.

Doprava do Berehova

Berehovo leží na vedlejší železniční trati Baťovo - Solotvino, má tak vlakové spojení směrem na Užhorod i Vynohradiv. Z Berehova vychází i větev Boržavské úzkokolejky do Chmilnyku (směrem na Iršavu), v současnosti je však již mimo běžný provoz, konají se zde pouze nostalgické jízdy jednou ročně. Nejčastější autobusové spojení je do Mukačeva, ucházející spojení je i do Iršavy (přes Silce) a Vynohradivu. Městem projíždí i pár dálkových autobusů do Rachova a Jasině. Hlavní autobusová zastávka se nachází v centru na náměstí Rakoci (площа Ракоці) u ústí ulice Ševčenka, naproti poště.

Berehovo - římskokatolický kostel Povýšení svatého kříže
Berehovo - římskokatolický kostel Povýšení svatého kříže
Berehovo - cíkánek na Korze
Berehovo - cíkánek na Korze

Další zdroje o Berehovu

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Berehova

Berehovo na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.