DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Korolevo

(Královo nad Tisou)

Korolevo (ukrajinsky Королево, maďarsky Királyháza [kirájháza]) je městečko rozkládající se na levém břehu Tisy na jihu Zakarpatí poblíž většího města Vynohradiv (Виноградів). Železniční křižovatka, bohužel nyní již menšího významu než dříve. Je zde nutné přesedat mezi vlaky na trase Baťovo - Solotvyno. Železniční odbočka do Ďakova a dále na rumunské území je v současnosti bez obsluhy. Ve městě je početné rómské obyvatelstvo, které zahlédnete pouze krásně stylově oblečené. Od železniční stanice směrem k hlavní silnici vede "hlavní ulička zábavy" s několika bary, obchůdky a restauracemi, zvláště v noci vynikne zdejší ruch. V sobotu bývá zvykem pořádání svateb, a tak může být problematické najít volné místo na večeři. Nad městem se nachází menší zřícenina hradu Korolevo ze 13. století. U Koroleva je významné archeologické naleziště, byly zde objeveny stopy nejstaršího lidského osídlení v Zakarpatí.

Korolevo - rozestavěný kostel
Korolevo - rozestavěný kostel
Korolevo - vlakové nádraží za nočního deště
Korolevo - vlakové nádraží za nočního deště
Korolevo - starci čekající přes noc na nádraží
Korolevo - starci čekající přes noc na nádraží
Korolevo - stylově odění místní Rómové
Korolevo - stylově odění místní Rómové

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Koroleva

Korolevo na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.