DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Kuty

(Kuty nad Čeremošem)

Kuty - radnice
Kuty - radnice

Kuty (ukr. Кути [Kuty], v minulosti i Kuty nad Čeremošem) jsou malé městečko (obec městského typu) na levém břehu Čeremoše na okraji pokutské části Pokutsko-Bukovinských Karpat. Od názvu městečka pochází i pojmenování celého historického regionu Pokutí, jehož byly Kuty chvíli i hlavním městem. Dávný velký význam obce je však již pryč a v současnosti Kuty působí smutným dojmem, mnoho domů je neobydlených, silnice jsou v dezolátním stavu. Budete-li však vnímaví, určitě tu na vás dýchne historický genius loci. Kuty mají poměrně velké náměstí, situované mimo hlavní cestu. Jeho střed tvoří park. Dominantou náměstí je modrobíle laděná kutská radnice (кутська ратуша). Byla postavená před první světovou válkou a je zařazená do zástavby domů po obvodu náměstí. V Kutech žila početná populace Židů. Během druhé světové války neblahý osud potkal nejen je, ale i stovky místních Poláků a Arménů.

Kuty (Кути) - ulice směřující na náměstí (2018)
Kuty (Кути) - ulice směřující na náměstí (2018)
Kontrasty Kutů, vlevo restaurace Deluxe, vpravo dům na spadnutí (2018)
Kontrasty Kutů, vlevo restaurace Deluxe, vpravo dům na spadnutí (2018)
Neutěšený stav silnic v centru Kutů (2018)
Neutěšený stav silnic v centru Kutů (2018)
Personál cukrárny čeká na své hosty (2018)
Personál cukrárny čeká na své hosty (2018)

Na protějším břehu řeky Čeremoš leží město Vyžnica, kde najdete i nejbližší vlakové nádraží. Neboť se však Vyžnica nachází již v Bukovině, spojení veřejnou dopravou s ní je špatné. Větina autobusů z Kutů směřuje do Kosivu, který je centrem zdejšího okresu. Na jižním okraji městečka staví autobusy do Putyly.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Kutů

Kuty na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.