Oděsa
Oděsa (ukrajinsky Одеса [Odésa], rusky Одесса [Aděsa], polsky Odessa) je největší město jižní Ukrajiny a významný černomořský přístav. Oděsa je oblíbenou turistickou destinací, a to kvůli přímořským plážím, nočnímu životu i historickým památkám. Od pradávna se ve městě mísili různé kultury, Rusové, Ukrajinci, Turci, Řekové a další. Z Oděsy to je na skok například do Podněstří. Oděsa byla založena až na konci 19 století za vlády Kateřiny II. Obyvatelé Oděsy se nazývají Oděsité. Údajně je každý desátý z nich nakažen nemocí AIDS. Oděsa je charakteristická širokými bulváry, které jsou výrazně osázené stromy, jejichž větve volně procházejí skrz elektrická vedení.
Symbolem Oděsy jsou Potěmkinovy schody (ukrajinsky Потьомкінські сходи, rusky Потёмкинская лестница, polsky Schody Potiomkinowskie) vycházející z námořního přístavu. Spodní část schodiště je výrazně širší než horní, a tak stavba budí perspektivní iluzi mnohem většího díla. Schody se do povědomí veřejnosti dostaly především díky klíčové scéně filmu Křižník Potěmkin, která zde byla točena v roce 1925. Často fotografovaným objektem v Oděse je Dům s jednou stěnou (ukrajinsky Будинок-стіна, rusky Дом-стена), který při pohledu ze správné strany vypadá jako by měl pouze čelní fasádu. Stojí na Voroncovské ulici č. 4 (Воронцовський провулок) a přezdívá se mu též dům čarodějnice (відьмин будинок), plochý dům (плоский будинок) či dům z karet (картковий будинок).
Hlavní ulicí v centru města je Deribasovská ulice (rusky Дерибасовская улица [Děribásovskaja úlica], ukrajinsky вулиця Дерібасівська [vulycja Deribasivska]), která je pěší zónou s množstvím obchodů, restaurací a kaváren. Pojmenovaná byla podle španělského generála José de Ribase, jenž Oděsu spoluzakládal a v této ulici bydlel. Město má silný kulturní genius loci. Puškin zde napsal svůj román Evžen Oněgin, působili zde Gogol či Čajkovskij. Významnou stavbou Oděsy je budova Oděské opery (ukrajinsky Одеська опера, rusky Одесская опера) postavená ve stylu vídeňského baroka, v této oblasti púsobí neobvykle. Jako první v Oděse byla elektricky osvětlená.
Oděsa se pyšní titulem Město-hrdina, čehož si můžete všimnout např. v podobě výrazného nápisu na budově vlakového nádraží. Takový titul uděloval Sovětský svaz městům, o které probíhaly ve druhé světové válce nejtěžší boje.
Pláže Oděsy
Na pobřeží Černého moře v Oděse je rezeseto několik přímořských pláží s množstvím hospůdek, barů a diskoték, např. Otrada (Отрада), Lanžeron (Ланжерон) či Arkadia (Аркадія). Po plážích se prochází spousta prodejců ryb, zmrzliny, kukuřice a dalších pochutin. Možná vám po návštěvě zdejších pláží také budou v hlavě ještě dlouho znít hlášky typu "chalóódnoje maróóženoje, garjááčaja kukurúúdza" (tj. studená zmrzlina, teplá kukuřice).
Klubová zóna Oděsy
Nejvíce diskoték je soustředěno na pláž Arkadia (též Arcadia, ukrajinsky пляж Аркадія, rusky пляж Аркадия). Noční život tu jede na plné obrátky. Hlasitá hudba, ohňostroje, desítky zábavních podniků lákajících ke vstupu spoře oděnými dívkami - to vše na vás zapůsobí v klubové zóně Oděsy. Atmosféru dokládá i prohlášení nonkonformního fotografa Tchane Okuyana: "Oděsa je jedna velká plážová párty či velká orgie".
Další zdroje o Oděse
- Česká televize: Na cestě po Oděse - dokument z roku ???
- Cestovani.idnes.cz: Oděsa - cestopis z roku 2009
- Oděsa je ráj - fotky z klubové zóny města - tak trochu zvrácená tvář města v podání fotografa Tchane Okuyana
Pozvete mě na kávu, prosím? :)
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Oděsy
Oděsa na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.