DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Užok

Černý koráb - dřevěný kostel v Užoku
Černý koráb - dřevěný kostel v Užoku
Užok - zapadlá horská vesnička s černým korábem, který doplul až mezi památky UNESCO

Užok (ukr. Ужок [Užók]) je malebná horská vesnička na horním konci údolí řeky Už (Uh), na rozhraní Užanského masivu, Poloniny Runy a Pásma Pikuje, v nitru Užanského národního parku. Přes obec prochází dosud málo frekventovaná silnice z Užhorodu na Užocký průsmyk a dále do Lvova. Stejně tak se nad Užokem jako had vine železniční trať spojující stejná místa.

Od roku 1745 v Užoku stojí dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla (дерев'яна церква св. архангела Михаїла). Jde o chrám bojkovského typu, který byl zapsán na seznam UNESCO. Podle svého černého zbarvení se mu přezdívá Černý koráb (Чорний кораблик). Od roku 1927 vedle kostela (cerkve) stojí dřevěná zvonice, kam byly z kostela přesunuty nové těžší zvony.

Dřevěná zvonice a kostel (2017)
Dřevěná zvonice a kostel (2017)
Dřevěný kostel a do modra leděná, částečně oplechovaná zvonice (2017)
Dřevěný kostel a do modra leděná, částečně oplechovaná zvonice (2017)

Do Užoku postupně proniká i cestovní ruch, přestože si zatím vesnička ponechává svůj klidný ráz. Najíst se a ubytovat můžete např. v hotelu LiАn (ЛіАн) nebo v rekreačním komplexu Užanski kupeli (Ужанські купелі). V minulosti zde fungovaly opravdové užocké lázně využívající místní minerální prameny. Těžké boje během první světové války téměř celý komplex zničily. Připomínkou lázní je dochovaná kašna, která byla převezena na nádvoří užhorodského hradu.

Rekreační komplex Užanski kupeli (Ужанські купелі) (2017)
Rekreační komplex Užanski kupeli (Ужанські купелі) (2017)
Syrnyky v Užanských kupelech (2017)
Syrnyky v Užanských kupelech (2017)

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Užoku

Užok na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.