Bílá hora v Brně
(Bílenda)

Bílá hora (300 m, v brněnském hantecu Bílenda) je jedním z kopců Vněkarpatských sníženin na území Brna, oblíbený cíl procházek, symbol romantiky zamilovaných Brňáků a parádní výhlídkové místo nedaleko od centra města. Geologicky je hora tvořena vápenci podobně jako sousední Stránská skála, na vrcholku i na úbočích najdeme vzorová škrapová pole i krasové skalky. Světoznámý Moravský kras je blízko. Existují odůvodněné domněnky, že se v nitru Bílé hory nachází i jeskyně.




Samotný vrcholek Bílé hory je zalesněný a velmi plochý, odhalit přírodní nejvyšší bod není snadné. Na vrcholové plošince se nachází sportovní hřiště a vodojem, jehož trávou pokrytá střecha je nejvyšším bodem umělým. Svahy Bílé hory jsou prudké, především jižní a západní. Na jižním svahu se lesík rozestupuje v krásnou louku se stepní květenou, chráněna je jako přírodní památka Bílá hora. Dohlédnete odtud na Výhon i Pálavu u rakouských hranic.








Na západním okraji vrcholové plošiny se nachází oblíbené odpočinkové místo s úchvatným výhledem na centrum Brna, Špilberk, Petrov i protilehlou hradbu kohoutovických lesů. Místu vévodí monstrózní socialistický památník dělnického hnutí z roku 1967, autorů Jiřího Auermüllera a Ladislava Martínka, připomínající demostrace brněnských dělníků z 19. století. Na desce u pomníku je uveden text: Proletáři všech zemí spojte se! Na těchto místech se v roce 1869 scházel brněnský proletariát vedený Josefem Hybešem, aby bojoval za svá práva. (Zajímavostí je, že v textu je uvedeno chybné datum, správný letopočet má být 1893, zdroj níže.) V letech 1951-1992 kopec nesl dokonce název Hybešova hora. Kousek pod památníkem je v zemi částečně zahloubená německá betonová pozorovatelna (bunkr) z druhé světové války. Využívala právě zdejší výborný rozhled.




Původ názvu Bílá hora
Na mapách z 19. století bývá uveden název Nová hora (nebo Nowa hora), případně i Nová skála. Někdy po roce 1900 se původní pastviny přeměnily na třešňový sad, probíhala zde tedy podobná změna hospodaření jako např. v rezervaci Visengrunty ve Ždánickém lese. Právě bíle kvetoucí třešně mohly dát hoře nové pojmenování. Druhou variantou je původ názvu v bělavé barvě podkladových vápenců.




Jak na Bílou horu
Bílá hora jako městský lesopark je protkána sítí asfaltových cest i pěšinek. Vydat se na ni můžete z různých směrů. Nejčastější přístupová cesta vede klikatící se asfaltou od sokolovny v Juliánově (GPS 49.1928931N, 16.6576019E). Přijít můžete i ze strany od Vinohrad nebo od zastrčené zastávky šalin Bílá hora.






Další informace
Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa brněnské Bílé hory
Bílá hora v Brně na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?
Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.