DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Smrk v Beskydech

Mohutný Smrk pohledem z Ostravice
Mohutný Smrk pohledem z Ostravice

Smrk (1.276 m) je druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd, nejvyšším bodem masivu vypínajícího se mezi údolími Ostravice a Čeladenky a zároveň nejvyšším vrcholem celých moravských Beskyd (Lysá hora leží už ve Slezsku). Samotný vrchol bývá někdy označován jako Velký Smrk. V jeho východní rozsoše se totiž zvedá druhý hrb Malý Smrk (1.174 m). A v severozápadním svahu najdeme ještě vrcholky Smrček (859 m) a Malý Smrček (711 m).

Pohled na zasněžený Smrk od zámeckého hotelu Zlatý orel (2022)
Pohled na zasněžený Smrk od zámeckého hotelu Zlatý orel (2022)

Na Velkém Smrku se nachází lidové pomníčky Jana Palacha, Johna Lennona a Ivana Hlinky. První dva vznikly v době normalizace v místech, kde se setkávali beskydští disidenti, jenž tu chtěli mít klid od sledování. Ze severní strany vrcholu je letecký výhled na Ondřejník a Ostravskou pánev.

Celý masiv Smrku je výrazně zalesněný a místní hvozdy pralesovitého charakteru chrání několik přírodních rezervací –⁠ Smrk, Malý Smrk, Studenčany a Bučací potok. Na Bučacím potoce se nachází poutavé vodopády (přístupné neznačenou lesní cestou od rozcestí Nad Holubčankou).

Značené výstupové trasy na Smrk vedou z několika směrů, z Ostravice, od přehrady Šance, z Čeladné i Podolánek. Mezi oceňované turistické výzvy patří spojit náročné výstupy na Smrk a sousední Lysou horu do jedné túry.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Smrku

Smrk v Beskydech na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.