DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Kniha Rumunsko - Jižní Karpaty (2019)

(Brigitta Gabriela Hannover Moser)

Kniha Rumunsko - Jižní Karpaty (2019)
Kniha Rumunsko - Jižní Karpaty (2019)
  • Titul knihy: Rumunsko - Jižní Karpaty
  • Autorka: Brigitta Gabriela Hannover Moser (text i všechny fotografie)
  • Vydalo: nakladatelství freytag & berndt v Praze v roce 2019
  • Velikost: 256 stran, rozměr 115 x 164 mm, brožovaná vazba
  • Jazyk: česky, přeložil Václav Klumpar z německého originálu z roku 2017
  • Nejvýhodnější objednání knihy přímo u vydavatele: www.freytagberndt.cz (268 Kč)

Kompaktní knižní průvodce "do kapsy" po rumunských Jižních Karpatech se sympatickou nahuštěností informací. Oproti předchozímu karpatskému průvodci ze stejné edice (Podkarpatská Rus - Verchovina) čtenářům představuje mnohem větší území, kniha má více stran a popisuje úctyhodný počet 63 túr, míra detailu popisované oblasti je ale logicky menší. Zmíněný průvodce z ukrajinských Karpat byl napsán přímo českým autorem, v tomto případě jde o překlad původní německy psané publikace Rumänien – Südkarpaten z roku 2017. Některé detaily jsou upraveny s ohledem na české publikum, např. možnosti dopravy do Rumunska z Česka.

Výstup na horu Negoiu ve Fagaraši
Výstup na horu Negoiu ve Fagaraši
Okruh v pohoří Retezat
Okruh v pohoří Retezat
Výběr nejkrásnějších túr Jižních Karpat
Výběr nejkrásnějších túr Jižních Karpat
Pro porovnání výstup na Negoiu v německy psaném originálu
Pro porovnání výstup na Negoiu v německy psaném originálu

V knize je popsáno osm karpatských pohoří Retezat, Şureanu, Paring, Cindrel, Fagaraš, Piatra Craiului, Postăvarul a Măgura Codlei. Nedostalo se tedy na všechny, chybí např. výrazný a hojně navštěvovaný Bucegi. Pro uváděná horstva jde však o výborného pomocníka na cesty. U každé trasy je uvedena její obtížnost, časová náročnost, mapa, výškový profil, možnost noclehu, fotografie a popis včetně zajímavých míst. Vydavatel poskytl i GPS tracky všech popisovaných tras ke stažení. Všechny fotografie v publikaci jsou dílem autorky, poctivost její tvůrčí činnosti i lásky ke zdejšímu kraji je patrná. V úvodu celé knihy se dozvíte obecné informace vhodné k cestování do rumunských hor. Rozumně jsou popsána rizika setkání s rumunskými psy i tipy na cestování s dětmi, tedy témata, která často budí velké emoce.

Hlavní část obsahu knihy
Hlavní část obsahu knihy

Na jaře příštího roku by měl vyjít navazující díl této série Rumänien – Ostkarpaten. A výbornou zprávou je, že tentokrát bez časové prodlevy se má souběžně s originálem objevit i česká verze Rumunsko – Východní Karpaty.

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.