Mořské oko v Tatrách
(Morskie Oko)

Mořské oko (polsky Morskie Oko) je rozlohou největší pleso ve Vysokých Tatrách. Jeho hladina leží v nadmořské výšce 1.395 m a má plochu téměř 35 ha. Jezero je ledovcového původu a je obklopeno impozatní kulisou přibližně o tisíc metrů vyšších tatranských velikánů (Rysy a Mengusovské štíty). Mořské oko je nejvýše položené místo v polských Tatrách, ke kterému vede asfaltová cesta. Je tak snadno dostupné i pro rodiny s kočárky, cyklistům je zde však vjezd zakázán. Mořské oko patří k nejpopulárnějším výletním místům polských Tater, atraktivitu zvyšuje i to, že od něj vychází jediná cesta na Rysy z polské strany. Pleso leží v Dolině rybího potoku (Dolina Rybiego potoku), která o pár kilometrů níže ústí do Bielovodské doliny.
V minulosti se Mořské oko nazývalo Rybí pleso (Rybie Jezioro) podle vysokého počtu ryb obývajících jeho vody, což je na tatranské poměry neobvyklé. Původní název se dosud užívá v maďarštině (Halas-tó). Současné pojmenování plesa vzniklo podle legendy vyprávějící o spojení Mořského oka podzemní chodbou s mořem.










Potápění v Mořském oku (nurkowanie w Morskim Oku)
Mořské oko je též populární destinací pro potápění v horských vodách. Neboť se však kvůli ochraně národním parkem v tomto případě jedná o nelegální aktivitu, potápěči pro své radovánky využívají zpravidla nočních či brzkých ranních hodin.
Horská chata u Mořského oka
Na ledovcové moréně na severní straně plesa stojí jedna z nejstarších polských tatranských chat - Schronisko Morskie Oko. Chata má dvě budovy a obě jsou památkově chráněné.





Rybie Stawki
Těsně pod Mořským okem leží na Rybím potoku soustava tří malých jezírek nazývaných Rybie Stawki (Rybí jezírka).

Přístup k Mořskému oku
Cesta Oswalda Balzera ze Zakopaného až k Mořskému oku byla vybudovaná v roce 1902. Přestože má asfaltový povrch, autobusem či autem je vjezd povolen pouze k parkovišti na polaně Palenica Białczańska. Dále je vjezd zakázán, a to i cyklistům. Z Palenice je to k Mořskému oku asi 2,5 hodiny pěšky kolem hezkých vodopádů Wodogrzmoty Mickiewicza. Chcete-li, můžete využít služeb koňských povozů a vyvézt se až na polanu Włosienica. Zde se nachází také velká chata s občerstvením postavená v letech 1967-1971 (pawilon gastronomiczny, bez možnosti ubytování). Posledního 1,5 km už musí pěšky všichni.










Lysá Poľana (Łysa Polana)
Lysá Poľana (Łysa Polana) je malá osada rozkládající se po obou stranách slovensko-polské hranice, kterou tvoří řeka Biela Voda (Białka). Tato říčka asi o 20 km dále po proudu vytváří zajímavý přírodní úkaz Przełom Białki. Po zaplnění parkoviště na Palenici Białczańské se parkuje právě na Lysé Poľaně a někdy ani tato místa nedostačují, v sezóně se zde proto vytvářejí dopravní zácpy.




Pozvete mě na kávu, prosím? :)

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.
Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!
Mapa Mořského oka
Mořské oko v Tatrách na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?



Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.