Mořské oko v Tatrách
(Morskie Oko)

Mořské oko (polsky Morskie Oko) je rozlohou největší pleso ve Vysokých Tatrách. Jeho hladina leží v nadmořské výšce 1.395 m a má plochu téměř 35 ha. Jezero je ledovcového původu a je obklopeno impozatní kulisou přibližně o tisíc metrů vyšších tatranských velikánů (Rysy a Mengusovské štíty). Mořské oko je nejvýše položené místo v polských Tatrách, ke kterému vede asfaltová cesta. Je tak snadno dostupné i pro rodiny s kočárky, cyklistům je zde však vjezd zakázán. Mořské oko patří k nejpopulárnějším výletním místům polských Tater, atraktivitu zvyšuje i to, že od něj vychází jediná cesta na Rysy z polské strany. Pleso leží v Dolině rybího potoku (Dolina Rybiego potoku), která o pár kilometrů níže ústí do Bielovodské doliny.
V minulosti se Mořské oko nazývalo Rybí pleso (Rybie Jezioro) podle vysokého počtu ryb obývajících jeho vody, což je na tatranské poměry neobvyklé. Původní název se dosud užívá v maďarštině (Halas-tó). Současné pojmenování plesa vzniklo podle legendy vyprávějící o spojení Mořského oka podzemní chodbou s mořem.










Potápění v Mořském oku (nurkowanie w Morskim Oku)
Mořské oko je též populární destinací pro potápění v horských vodách. Neboť se však kvůli ochraně národním parkem v tomto případě jedná o nelegální aktivitu, potápěči pro své radovánky využívají zpravidla nočních či brzkých ranních hodin.
Horská chata u Mořského oka
Na ledovcové moréně na severní straně plesa stojí jedna z nejstarších polských tatranských chat - Schronisko Morskie Oko. Chata má dvě budovy a obě jsou památkově chráněné.





Rybie Stawki
Těsně pod Mořským okem leží na Rybím potoku soustava tří malých jezírek nazývaných Rybie Stawki (Rybí jezírka).

Přístup k Mořskému oku
Cesta Oswalda Balzera ze Zakopaného až k Mořskému oku byla vybudovaná v roce 1902. Přestože má asfaltový povrch, autobusem či autem je vjezd povolen pouze k parkovišti na polaně Palenica Białczańska. Dále je vjezd zakázán, a to i cyklistům. Z Palenice je to k Mořskému oku asi 2,5 hodiny pěšky kolem hezkých vodopádů Wodogrzmoty Mickiewicza. Chcete-li, můžete využít služeb koňských povozů a vyvézt se až na polanu Włosienica. Zde se nachází také velká chata s občerstvením postavená v letech 1967-1971 (pawilon gastronomiczny, bez možnosti ubytování). Posledního 1,5 km už musí pěšky všichni.










Lysá Poľana (Łysa Polana)
Lysá Poľana (Łysa Polana) je malá osada rozkládající se po obou stranách slovensko-polské hranice, kterou tvoří řeka Biela Voda (Białka). Tato říčka asi o 20 km dále po proudu vytváří zajímavý přírodní úkaz Przełom Białki. Po zaplnění parkoviště na Palenici Białczańské se parkuje právě na Lysé Poľaně a někdy ani tato místa nedostačují, v sezóně se zde proto vytvářejí dopravní zácpy.




Příspěvek na provoz
Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.
Platební informace
- Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
- Variabilní symbol: 2654
- Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)
Mapa Mořského oka
Mořské oko v Tatrách na mapě
Komentáře k článku
Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?



Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat!
Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.