DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Bilky

Bilky - Ivan Fircak, přezdívaný Kroton či Ivan Síla
Bilky - Ivan Fircak, přezdívaný Kroton či Ivan Síla


Bilky (ukr. Білки [Bilký], za první republiky česky Bílky) je rozlehlá vesnička v údolí říčky Boržavy, ležící necelých 8 km východně od Iršavy v jižním podhůří pohoří Velykyj Dil. Střed obce je situovaný mírně severněji od hlavní silnice směřující na Dovhe. V centru Bilek stojí zděný katolický kostel Zesnutí Bohorodičky z přelomu 18. a 19. století, stylově vyvedený v bílé barvě.

Čím se Bilky proslavili široko daleko, byl místní rodák Ivan Fircak (Іван Фірцак), přezdívaný podle starověkého hrdiny Kroton (Кротон). Naproti kostelu stojí od roku 2009 jeho socha, jejímž autorem je sochař Mykola Hleba.

Ivan Fircak a jeho železné srdce (2018)
Ivan Fircak a jeho železné srdce (2018)
Bílý kostel v Bilkách (2018)
Bílý kostel v Bilkách (2018)

Kroton žil v letech 1899-1970 a ve vsi stálé žijí pamětníci, kteří ho znali osobně a, jak jsme sami poznali, rádi na něj vzpomínají. Kroton se proslavil po celém světě jako zápasník, vzpěrač a cirkusový artista. V roce 1928 byl vyhlášen nejsilnějším mužem světa. Jako dvacetiletý mladík odešel za prací do Prahy, kde později začal sportovat jako zápasník, v roce 1922 se stal mistrem Československa. Po těžké autonehodě přešel pod pseudonymem Ivan Síla (Іван Сила) vystupovat do cirkusu, s nímž objezdil celý svět. Mezi jeho oblíbený trik patřilo "železné srdce", kdy si na ramena položil kolejnici, kterou se snažili ohnout jeho čtyří pomocníci. Když se jim to nepodařilo, sám ji ohnul do tvaru srdce. Tento cirkusový výstup připomíná i místní socha. Později se se svou ženou vrátil do Bilek a vystupoval již většinou jen na Zakarpatí. V roce 2013 o něm byl natočen film pro děti a mládež Ivan Síla.

Pamětnice s radostí vzpomínají na Ivana Fircaka (2018)
Pamětnice s radostí vzpomínají na Ivana Fircaka (2018)

Přes Bilky procházela Boržavská úzkokolejka. Do dnešních dnů se dochovaly už jen části jejího tělesa a vlakový provoz zde nefunguje mnoho let.

Na kolejích se nyní už jen pasou kozy (2018)
Na kolejích se nyní už jen pasou kozy (2018)
Boržavská úzkokolejka vedoucí těsně podél řeky Boržavy (2018)
Boržavská úzkokolejka vedoucí těsně podél řeky Boržavy (2018)

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Bilek

Bilky na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.