DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Dovhe

(Dovhé)

Dovhe - opevněný zámek hraběte Teleki
Dovhe - opevněný zámek hraběte Teleki


Dovhe (ukr. Довге [Dóvhe], za první republiky česky Dovhé, tj. doslova Dlouhé) je významná vesnice na křižovatce cest z Iršavy, Svaljavy a vesničky Lypča (kde se napojuje na silnici Chust - Mižhirja). Leží v údolí řeky Boržavy, v obklopení hor pohoří Velykyj Dil a Boržava. Již zmíněná křižovatka je i centrem obce a místního života. Zdejší prostor připomíná náves, stojí zde kostel, památníky, obchody a své zboží na ulici prodávají různí prodejci. Nejvýraznější památkou obce je opevněný zámek hraběte Teleki (палац-фортеця Телекі). Nyní je zpustlý a nachází se v něm léčebna tuberkulózy (pokud se chcete podívat do nitra zámeckého areálu, je to možné, ale buďte opatrní). Přes obec v minulosti procházela Boržavská úzkokolejka. V Dovhém se nachází také zajímavý židovský hřbitov se zachovalými zdobenými pískovcovými náhrobky.

Centrum obce Dovhe (2018)
Centrum obce Dovhe (2018)
Prodej hraček před kostelem (2018)
Prodej hraček před kostelem (2018)

V roce 2018 mě v Dovhém překvapila neobvykle vysoká obliba v používání jízdních kol mezi místními obyvateli. V sousedních obcích jsme tolik cyklistů neregistrovali.

Cyklovesnice Dovhe (2018)
Cyklovesnice Dovhe (2018)
Dvě paní před obchodním domem, kola nemohou chybět (2018)
Dvě paní před obchodním domem, kola nemohou chybět (2018)

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Dovhého

Dovhe na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.