DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Doprava do Zakarpatí

Údaje o cenách a časech odjezdů jsou aktuální k datu poslední aktualizace článku.

Jak do Zakarpatí z České republiky

K napsání tohoto článečku mě motivovala skutečnost, že často ani místní obyvatelé vracející se domů na Zakarpatskou Ukrajinu z Česka neznají nejvýhodnější způsob dopravy a zbytečně tak utrácejí větší peníze.

Pro jednotlivce nebo malé skupiny je nejlevnější, přesto komfortní, následující způsob dopravy:

  • Autobusem Student Agency z Prahy či Brna do Košic. Nejlepší je koupit si předem v prodejně společnosti Student Agency tzv. otevřenou jízdenku na trasu do Košic a poté si ji sami přes Internet zarezervovat na konrétní spoj. Oproti běžné jízdence tak ušetříte 50 korun, vyberete si sedadlo, které chcete, a budete mít možnost ještě půl hodiny před odjezdem (z počáteční stanice) rezervaci zrušit. V autobuse jsou zdarma rozdávány nápoje a časopisy, pouští se filmy. Otevřená jízdenka z Brna do Košic stojí 330 Kč, pro studenty 280 Kč. Příplatek pro cestu z Prahy je 70 - 120 Kč.
  • Autobusem z Košic do Užhorodu. Jezdí i přímé spoje, no více možností je z Michalovců. SAD Michalovce nabízí slevu pro studenty. Využít můžete též spoje Bratislava - Košice - Užhorod - Mukačevo, který je možná výhodnější pro cestu zpět s odjezdem 19.30 (SEČ) z Mukačeva. Jízdenka košické společnosti Eurobus Košice - Užhorod stojí 150 Sk.
  • Jako student jsem takto cestoval v únoru 2007 a cesta mě z Brna do Užhorodu přišla asi na 400 Kč (cca 89 hřiven) + 35 Kč (8 hřiven) za zavazadlo. Jízdenka na přímý spoj koupená v užhorodském nádraží by stála 1.120 Kč (249 hřiven).
  • V případě výše zmíněné varianty dopravce je asi nejlepší následující: 23.20 Student Agency z Brna, příjezd do Košic 6.00. V 6.15 odjezd z Košic, 7.20 příjezd do Michalovců k žel. st. (bus Praha - Michalovce). 7.35 odjezd autobusu do Užhorodu (pravidelný příjezd 9.35 SEČ, ovšem díky různě dlouhému stání na hranici se na to nedá spolehnout). Ujede-li Vám v Košicích přípoj, v 7.40 jede přímý spoj do Užhorodu.
  • Trasa Praha - Brno - Košice je lukrativní a provozuje ji mnoho autobusových společností. Sice zpravidla nenabízí takový komfort jako Student Agency, ale možná zato větší klid a některé zajistí i přímé spojení s Michalovcemi. Možné je též využít místních autobusů do Vyšného Nemeckého, pěšky přejít hranici a do 5 km vzdáleného centra Užhorodu se zavést taxíkem či místní dopravou.

Při plánování spojení samozřejmě využívejte www.cp.sk (slovenská mutace českého IDOSu). Užhorod musíte zadat jako "Užgorod". Bohužel však na spojení přes ukrajinskou hranici není 100% spoleh. Při mé poslední cestě z Užhorodu se lišily údaje z IDOSu, z informačního panelu na užhorodském nádraží a informace od paní za okýnkem na nádraží (ty jediné byly správné!). Ovšem není třeba zoufat, domů se vždy nějak dostanete:)

Autobusy Student Agency na košickém nádraží brzy ráno.
Autobusy Student Agency na košickém nádraží brzy ráno.
Autobus Karosa linky Mukačevo - Bratislava při přestávce v Užhorodu.
Autobus Karosa linky Mukačevo - Bratislava při přestávce v Užhorodu.

Přeprava jízdních kol na Zakarpatí

Nejsnazší je samozřejmě vlakem. Oficiálně sice není umožněna ve vlacích přes hraniční přechod Čierna nad Tisou - Čop, díky neexistenci dohody mezi slovenskými a ukrajinskými železnicemi, ovšem v osobních vlacích do Čopu jsou kola běžně tolerována. U všech ostatních vnitrozemských osobních vlaků na Slovensku je přeprava kol povolena oficiálně. Druhou nejméně náročnou variantou je doprava vlakem do Velkých Kapušan a odtud svojí silou přes hraniční přechod Velké Slemence k nejbližší ukrajinské vlakové zastávce (asi 20 km po rovině), více obtížnou možností je přejezd hranice ze Stakčína přes Ubľu do Malého Berezného.

Přepravu kol se můžete též pokusit domluvit u přepravců obsluhujících přímo linky z Česka do Zakarpatské Ukrajiny. V omezené míře (a zabalené) můžete kola převážet i v autobusech Student Agency.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.