DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Nižná Apša

(Нижня Апша, Nyžňa Apša, Dibrova)

Nižná Apša - nedostavěné honosné zámky rumunských obyvatel
Nižná Apša - nedostavěné honosné zámky rumunských obyvatel

Nižná Apša (ukr. Нижня Апша [Nyžňa Apša], rum. Apșa de Jos [Apša de Žos]) je vesnička v rumunsky mluvící oblasti jižního Zakarpatí. V Nižné Apši Rumuni tvoří více než 95 % jejích obyvatel. Od sovětských dob do roku 2004 ves nesla název Dibrova (Діброва), poté se jí navrátilo původní pojmenování. Část obce se rozkládá podél hlavní silnice z Ťačivu do rekreačně známé Solotviny, se kterou sousedí. Větší část vesnice se rozkládá severněji od této komunikace, v okolí říčky Apšice (ukr. Апшиця [Apšycja]). Zde, na kopečku uprostřed vsi se tyčí nejvýznamnější památka Nižné Apši, dřevěný kostel sv. Mikuláše (дерев'яна церква Св. Миколи Чудотворця) z roku 1604, svůj gotizující vzhled, typický pro oblast Maramureše, získal po přestavbě v 18. století. V době socialismu v něm bylo národopisné muzeum, nyní funguje opět jako kostel (cerkva) a patří řeckokatolické církvi. Smutným svědkem minulosti je sešlý židovský hřbitov.

Původně líbezná vesnička s dřevěnými domy v současnosti zcela změnila svůj vzhled. Nyní je Nižná Apša nejvíce známá jako místo s největší koncentrací novodobých zámků, honosných sídel zbohatlých Rumunů postavených ve stylu podnikatelského baroka. Kolem hlavní silnice se jimi pyšní desítky jejich majitelů. Většina domů s desítkami místností, věžemi, fontánami a sochami je trvale nedostavěných, ale přesto prochází neustálými proměnami. Základem bohatství místních obyvatel se staly přeshraniční obchody v 90. letech minulého století po změně režimu. Hojně prý obchodovali např. s alkoholem či stavebními materiály. Luxusní paláce jsou často pusté a jejich majitelé bydlí v menších domech v obci, které nazývají jako kúchně (kuchyně), nebo pobývají v zahraničí. Nižná Apša bývá považována za nejbohatší vesnici Ukrajiny, na kvalitě veřejné infrastruktury se to však příliš neprojevuje.

Další informace

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa Nižné Apše

Nižná Apša na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.