DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Nižná Apša

(Нижня Апша, Nyžňa Apša, Dibrova)

Nižná Apša - nedostavěné honosné zámky rumunských obyvatel
Nižná Apša - nedostavěné honosné zámky rumunských obyvatel

Nižná Apša (ukr. Нижня Апша [Nyžňa Apša], rum. Apșa de Jos [Apša de Žos]) je vesnička v rumunsky mluvící oblasti jižního Zakarpatí. V Nižné Apši Rumuni tvoří více než 95 % jejích obyvatel. Od sovětských dob do roku 2004 ves nesla název Dibrova (Діброва), poté se jí navrátilo původní pojmenování. Část obce se rozkládá podél hlavní silnice z Ťačivu do rekreačně známé Solotviny, se kterou sousedí. Větší část vesnice se rozkládá severněji od této komunikace, v okolí říčky Apšice (ukr. Апшиця [Apšycja]). Zde, na kopečku uprostřed vsi se tyčí nejvýznamnější památka Nižné Apši, dřevěný kostel sv. Mikuláše (дерев'яна церква Св. Миколи Чудотворця) z roku 1604, svůj gotizující vzhled, typický pro oblast Maramureše, získal po přestavbě v 18. století. V době socialismu v něm bylo národopisné muzeum, nyní funguje opět jako kostel (cerkva) a patří řeckokatolické církvi. Smutným svědkem minulosti je sešlý židovský hřbitov.

Původně líbezná vesnička s dřevěnými domy v současnosti zcela změnila svůj vzhled. Nyní je Nižná Apša nejvíce známá jako místo s největší koncentrací novodobých zámků, honosných sídel zbohatlých Rumunů postavených ve stylu podnikatelského baroka. Kolem hlavní silnice se jimi pyšní desítky jejich majitelů. Většina domů s desítkami místností, věžemi, fontánami a sochami je trvale nedostavěných, ale přesto prochází neustálými proměnami. Základem bohatství místních obyvatel se staly přeshraniční obchody v 90. letech minulého století po změně režimu. Hojně prý obchodovali např. s alkoholem či stavebními materiály. Luxusní paláce jsou často pusté a jejich majitelé bydlí v menších domech v obci, které nazývají jako kúchně (kuchyně), nebo pobývají v zahraničí. Nižná Apša bývá považována za nejbohatší vesnici Ukrajiny, na kvalitě veřejné infrastruktury se to však příliš neprojevuje.

Další informace

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Nižné Apše

Nižná Apša na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.