DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Vodní elektrárna Terebla-Rika

Vodní elektrárna Terebla-Rika
Vodní elektrárna Terebla-Rika

Vodní elektrárna Terebla-Rika (ukr. Теребле-Ріцька ГЕС [Tereble-Ricka HES]) je unikátně technicky řešená vodní elektrárna využívající výrazně odlišných nadmořských výšek blízkých údolí. Řeka Terebla leží o více než 200 metrů výše než nedaleké paralelní údolí řeky Rika schované za masivem hory Ťapeš. Na řece Tereble nad obcí Vilšany (Вільшани), směrem ke Koločavě, stojí od roku 1955 Vilšanská přehrada (Вільшанське водосховище), přezdívaná i jako Zakarpatské moře (Закарпатське море). Část vody přehrady je nasávána do tunelu vedoucího skrz horský masiv. Tunel na druhé straně ústí do nadzemního potrubí, kterým pak voda stéká po prudkém svahu dolů do turbín elektrárny u obce Protyveň (Противень). Voda se pak následně vlévá ro Riky.

Elektrárna (turbínová hala) Protyveň (2017)
Elektrárna (turbínová hala) Protyveň (2017)
Hráz Vilšanské přehrady (2017)
Hráz Vilšanské přehrady (2017)

Původní projekt vypracoval už v letech 1917-1918 inženýr Križko z Bratislavy. Kvůli finanční náročnosti díla se ale za první Československé republiky projekt nerealizoval, stejně tak ani pod maďarskou nadvládou. Stavba podle upraveného projektu započala až v roce 1949 po připojení Podkarpatské Rusi k Sovětskému svazu.

Pozvete mě na kávu, prosím? :)

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava mě však stojí hodně úsilí. Za odměnu mi můžete poslat kávu na povzbuzení.

Potěšíte i sdílením článku na soc. sítích nebo na svém blogu. Díky za cokoliv!

Mapa - Vodní elektrárna Terebla-Rika

Vodní elektrárna Terebla-Rika na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.