DušeKarpat.cz

Duše Karpat

...přírodou i lidskými osudy karpatských hor a podhůří...

Poroškovo

Poroškovo (ukr. Порошково [Poróškovo]) je větší vesnice v Turjanské dolině v podhůří Poloniny Runy, Makovice a Syňaku. Přes Poroškovo prochází silnice z Perečína do Svaljavy. Řeka Turja je v létě využívána ke koupání, na některých místech mimo obec se nachází poměrně pěkné říční pláže.

Parta kluků v Poroškovu (2006)
Parta kluků v Poroškovu (2006)
Koupání v řece Turja (2006)
Koupání v řece Turja (2006)

V Poroškovu se narodil u nás neznámý ukrajinský hudební skladatel Mychajlo Krečko (Михайло Кречко). V období naší první republiky zde jako učitelka dětí chvíli působila autorka básní pro děti Marijka Pidhirjanka (Марійка Підгірянка), českým úřadům se nelíbil její přílišný ukrajinský patriotismus, a proto ji zakázali vyučovat.

Příspěvek na provoz

QR platba

Články na Duši Karpat jsou volně přístupné. Jejich příprava však stojí hodně úsilí. Dobrovolnou finanční odměnu za moji činnost přivítám. Za platbu mohu vystavit fakturu.

Platební informace

  • Číslo účtu: 1823805103 / 0800 (Česká spořitelna)
  • Variabilní symbol: 2654
  • Majitel účtu: Mgr. Robert Vystrčil, Brno (IČ 74455885)

Mapa Poroškova

Poroškovo na mapě

Přepnout mapu: Mapy.cz - turistická mapaMapy.cz - turistická mapa | OpenStreetMapOpenStreetMap | GoogleGoogle | ЯндексЯндекс

Komentáře k článku

Chcete upřesnit nějakou informaci? Jaké máte zážitky z návštěvy těchto míst? Máte vlastní cestopis? Co byste doporučili ostatním?

Děkuji, že navštěvujete web Duše Karpat! Sledujte i náš Facebook.
Pokud se Vám článek líbil, odkažte na něj, prosím, ze svých stránek.